شناسه خبر : 26566

هدفگذاری بهره‌وری در هیچ کدام از برنامه‌های توسعه محقق نشده است

هدفگذاری بهره‌وری در هیچ کدام از برنامه‌های توسعه محقق نشده است

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه بررسی ۵۰۰ شرکت برتر نشان می‌هد مهم‌ترین شاخصی که در سال‌های اخیر نزولی بوده، بهره‌وری است، گفت: هدفگذاری بهره‌وری در هیچ کدام از برنامه‌های توسعه محقق نشده و حتی ۳۰ درصد هدفگذاری هم در عمل اتفاق نیفتاده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، ابوالفضل کیانی در نشست خبری بیست و پنجمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر، اظهار کرد: تفاوت اشتغال در شرکت‌های بزرگ با کوچک و متوسط این است که در شرکت‌های بزرگ اشتغال پایدار است، اما در واحدهای کوچک و متوسط اشتغال زودبازده است، اما لزوما پایدار نیست. همچنین اشتغال در واحدهای بزرگ در مناطق مختلف در زنجیره تامین ایجاد می‌شود و توسعه منطقه‌ای را در پی دارد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این ارزیابی شفافیت اطلاعات برای کسب و کارها، تولید اطلاعات برای بنگاه‌ها و جامعه علمی کشور، رجوع حاکمیت برای کسب اطلاعات درباره بنگاه‌ها، ارتقای برند کارفرمایی بنگاه‌های برتر که منجر به رجوع بیشتر مشتری‌ها و تسهیل شرایط اصلاح تسهیلات به آن‌ها می‌شود، تصریح کرد: همچنین با توجه به اینکه اطلاعات شرکت‌های برتر در اختیار سفارتخانه‌ها قرار می‌گیرد، امکان ارتباطات بین‌المللی شرکت‌ها هم فراهم می‌شود.

کیانی با بیان اینکه روش رتبه‌بندی سازمان، مشابه فورچون ۵۰۰ است، گفت: ابتدا شاخص فقط درآمد بود، اما این شاخص در حال حاضر به ۳۲ مورد از جمله اشتغال، بهره‌وری، ارزش افزوده، تعاملات بین‌المللی و غیره افزایش پیدا کرده است.

به گفته این مقام مسئول در سال جاری ۵۷ شرکت دانش بنیان در بین شرکت‌های مورد بررسی برای انتخاب واحدهای برتر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین شاخصی که در این بازه زمانی نزولی بوده بهره‌وری است، گفت: در برنامه ششم سه درصد از رشد هشت درصدی اقتصاد باید از طریق استقرار چرخه بهره‌وری در بنگاه‌ها محقق می‌شد که نشده است‌. بهره‌وری نیازمند دانش و فرهنگ است، اما فرهنگ بهره‌وری در ایران ضعیف است و باید سیستم آموزشی نقش ایفا کند.

به گفته این مقام مسئول هدفگذاری بهره‌وری در برنامه‌های توسعه محقق نشده و حتی ۳۰ درصد هدفگذاری هم در عمل اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه توقع از شرکت‌های سرمایه‌گذاری این است که به جای پرداختن به مسائل کاذب، منابع خود را به سمت تولید هدایت کنند، گفت: به عنوان مشوق برای شرکت‌ها مقرر شده از امسال مدیران عامل شرکت‌های برتر می‌توانند  به صورت بورسیه در مقطع  ارشد و دکترای حرفه‌ای در رشته ام بی ای به صورت رایگان از آموزش‌های سازمان استفاده کنند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای