شناسه خبر : 32274

اختصاصی چابک آنلاین؛

رشد ۳.۲ درصدی فروش صادراتی متانول سازان بورسی

متانول سازان بورسی ۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده اند

رشد 3.2 درصدی فروش صادراتی متانول سازان بورسی

بررسی صورت های مالی ۳ شرکت بزرگ متانول ساز بورسی نشان می دهد، این شرکت ها تا پایان بهمن ماه سال جاری بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات خود را به فروش رسانده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲ درصد افزایش داشته است.

چابک آنلاین، سعید رشیدی، همچنین بیش از 3 میلیون و 699 هزار تن از فروش متانول سازان صرف صادرات شده که نشان می دهد 77 درصد ارقام تولید شده در این شرکت ها صادر می شود.

باید توجه داشت که دلیل بالا بودن نسبت صادرات به کل فروش متانول سازان مربوط به تولیدات پتروشیمی خارک «شخارک» می شود که تمامی محصولات خود را در بازارهای صادراتی به فروش می رساند.

این شرکت تا بهمن ماه سال جاری بیش از 7.8 درصد رشد فروش گزارش کرده است.

فروش بالاتر این سه شرکت متانول ساز اما باعث نشده  که سود سازی آنها نیز افزایش یابد و در پی افت شدید قیمت های جهانی محصولات ، این شرکت ها با افت سود سازی رو به رو شده بودند.

ارقام مربوط به سود سازی شرکت های متانولی تا پایان آذر ماه نشان می دهد، این شرکت ها در مجموع 5 هزار و 370 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 26 درصد کاهش یافته است.

قیمت پایه محصولات شرکت های پتروشیمی در ایران براساس دوعامل قیمت های جهانی و نرخ دلار تعیین می شود.

طبق تصمیم جدید بانک مرکزی، پتروشیمی ها از اواسط اسفندماه مجاز شدند ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت مرکز مبادله رفع تعهد کنند.

این امر منجر شد تا ارزش ریالی هردلار موجود در این شرکت ها از حدود 28 هزار و 500 تومان به محدوده 40 هزارتومان جهش کند.

جهش قابل توجه درآمدهای ارزی پتروشیمی ها  باعث خواهد شد که صورت های مالی آنها تا پایان سال تغییر شکل دهد و ناکامی آنها در سال 1401 به کامروایی تبدیل شود.

در جدول زیر عملکرد سه متانول ساز بورسی با یکدیگر مقایسه شده است.

Capture

براساس ارقام جدول،پتروشیمی فناوران «شفن» با ثبت کاهش 12 درصدی درکل فروش و 22 درصدی در فروش صادراتی تا پایان بهمن ماه بیشترین تاثیر منفی را برآمار تولید و فروش متانولی ها داشته است.

سود سازی این شرکت نیز تا پایان آذر ماه حدود 56 درصد کاهش یافته بود.

این شرکت دلیل کاهش سود سازی خود را افزایش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی متاثر ازافزایش 62 درصدی نرخ گاز خوراک و افزایش 132 درصدی نرخ گاز سوخت و همچنین افزایش 372 درصدی نرخ سرویس های جانبی اعلام کرده است.

در دی ماه نیز واحد متانول این شرکت به علت افت فشار گاز از مدار خارج شدکه در روزهای میانی بهمن باردیگر به مدار بازگشت و تولیدات درآن از سرگرفته شد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای