شناسه خبر : 21552

چه زمانی سوابق بیمه‌ای سربازی به سوابق درخواست کننده افزوده می‌شود؟

چه زمانی سوابق بیمه‌ای سربازی به سوابق درخواست کننده افزوده می‌شود؟

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نحوه خرید ، شرایط و محاسبه بیمه خدمت سربازی را تشریح کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، مهدی شکوری، در خصوص بیمه سربازی گفت: با تصویب قانون اصلاح تبصره ماده (۱۴) قانون کار مصوب‬ ۳۰‬ فروردین‬ سال‬ ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی و حسب آئین نامه اجرایی مربوطه مصوب‬ ۸‬ تیرماه‬ سال‬ ۱۳۸۴‬ هیأت وزیران، زمینه احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه عمومی برای کلیه بیمه شدگان سازمان از سال ۱۳۸۴ فراهم شده است که در صورت ارائه درخواست بیمه شده و احراز شرایط مقرر پس از پرداخت حق بیمه متعلقه به عنوان سابقه پرداخت حق بیمه به منظور برخورداری از حمایت-های مقرر در قانون تأمین اجتماعی قابل پذیرش خواهد بود.

وی به شرایط متقاضیان بیمه سربازی اشاره کرد و افزود: تمامی بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی در صورت دارا بودن حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد این سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می‌توانند نسبت به ارائه تقاضا و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا گروهی از سربازان از پرداخت بیمه سربازی معاف هستند و سال‌های خدمت به سوابق بیمه‌ای آنها اضافه می‌شود؟ اظهار داشت: به موجب ماده ۹۵ قانون تأمین اجتماعی، تمامی بیمه شدگان و دریافت کنندگان مستمری‌های بازنشستگی و ازکارافتادگی که قبل و بعد از خدمت سربازی خود به اعتبار اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی و به واسطه رابطه مزد بگیری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان هستند، چنانچه وقوع تمامی مراحل فوق، شامل انجام دوره خدمت سربازی و مدت سوابق بیمه‌ای قبل و بعد از خدمت نظام وظیفه، تماماً قبل از تاریخ ۷ مرداد سال ۱۳۸۵‬ تحقق یافته باشد، از پرداخت حق بیمه دوره خدمت سربازی معاف هستند.

شکوری همچنین تاکید کرد: بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی صرف نظر از بیمه پردازی در زمان ارائه تقاضا صرفاً با دارا بودن حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می‌توانند نسبت به احتساب سوابق مذکور و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.

سربازیی

وی کارت پایان خدمت را مدرک مورد نیاز برای درخواست بیمه سربازی دانست و گفت: با توجه به فراهم شدن زمینه دسترسی به پایگاه اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی ناجا، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی : https:‌/‌/es.tamin.ir و ورود به منوی بیمه شدگان ‌- امور بیمه شدگان – محاسبه خرید خدمت سربازی) نسبت به محاسبه و پرداخت حق بیمه مدت خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

بدیهی است چنانچه اطلاعات دوره خدمت انجام شده، توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا فراخوان نشود و یا بیمه شده متقاضی احتساب سوابق دوره حضور در جبهه خود باشد، می‌بایست با مراجعه به شعبه دریافت کننده حق بیمه نسبت به ارائه درخواست مربوطه اقدام کند.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به محاسبه مبلغ بیمه سربازی اشاره کرد و افزود: میزان حق بیمه متعلقه بر اساس میانگین حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه آخرین دو سال فرد بیمه شده قبل از ارائه تقاضا (مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال محاسبه کمتر نباشد) با نرخ ۳۰ درصد محاسبه می‌شود، که آن سهم بیمه شده و سهم دولت است.

به گفته شکوری نحوه پرداخت حق بیمه سهم متقاضی به انتخاب وی به صورت نقد و یا اقساط ماهانه (حداکثر در ۱۲ قسط) امکان پذیر خواهد بود.

وی به تفاوت خرید بیمه سربازی با خرید خدمت سربازی اشاره کرد و توضیح داد: احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه به عنوان سابقه بیمه‌ای نزد سازمان تأمین اجتماعی در خصوص افرادی مصداق دارد که طبق مقررات خدمت سربازی خود را سپری کرده و دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که در صورت احراز شرایط مقرر با پرداخت حق بیمه متعلقه می‌توانند از مزایای قانونی آن بهره مند گردند درحالیکه موضوع خرید خدمت سربازی (معافیت از انجام خدمت سربازی) ارتباطی با وظایف این سازمان ندارد.

شکوری در پاسخ به این سوال که چه زمانی سوابق بیمه‌ای سربازی به سوابق درخواست کنندگان افزوده می‌شود؟ گفت: پذیرش و ایجاد سوابق سربازی و تأثیر آن در برخورداری متقاضیان از حمایت‌های مقرر در قانون تأمین اجتماعی پس از پرداخت کامل حق بیمه سهم بیمه شده در مهلت‌های تعیین شده امکان پذیر خواهد بود.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان توصیه کرد که با توجه به اینکه محاسبه حق بیمه مربوطه بر اساس میانگین دستمزد آخرین ۲ سال پرداخت حق بیمه قبل از ارائه تقاضای افراد می‌باشد بر همین اساس شایسته است متقاضیان به محض احراز ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان، نسبت به ارائه درخواست احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای