شناسه خبر : 13388

مدیریت درمان تامین اجتماعی استان سمنان گفت: ۸۰ درصد هزینه‌های دارویی کشور صرف تنها ۲۰ درصد از اقلام دارویی می‌شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، سیدمجتبی اکرم با اشاره به الکترونیکی شدن نسخ پزشکان از ایجاد امکان اقلام دارویی یک نسخه واحد از چند داروخانه مختلف خبر داد و اظهار کرد: به‌زودی بیش از 300 قلم داروی گران‌قیمت تنها از طریق نسخه الکترونیک قابل عرضه خواهد بود.

وی اجرای طرح نسخه الکترونیکی را نمودی از توسعه یافتگی کشور در حوزه درمان ارزیابی و خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی در اجرای سیاست کلان کشور با هدف استقرار دولت الکترونیک، طرح نسخه الکترونیک را در دست اجرا دارد.

وی با اشاره به عدم نیاز به همراه داشتن دفترچه درمانی در صورت اجرا شدن طرح در مراکز طرف قرارداد این سازمان اضافه کرد: با اجرای طرح نسخه الکترونیک ضمن کنترل مصارف غیرضرور دارویی، امکان مشاهده تداخل و حساسیت‌های دارویی وجود داشته و همچنین با جلوگیری از کاهش اشتباهات ناشی از نسخه خوانی زمینه دریافت یک یا چند قلم دارو از چند داروخانه مختلف فراهم خواهد شد .

وی به هزینه چاپ دفاتر درمانی توسط سازمان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح سالانه 20 میلیارد تومان در زمینه هزینه سازمان جهت چاپ دفتر صرفه‌جویی می شود.

 وی در تشریح اقدامات صورت گرفته توسط مدیریت درمان تامین اجتماعی در استان سمنان بیان کرد: تاکنون چندین جلسه و برنامه توجیهی برای پزشکان و همچنین منشی آنها به‌صورت جداگانه برگزار شده و حتی در مواردی هم با مراجعه به مطب‌ها آموزش حضوری ارائه شده است.

وی مزایای اجرای این طرح را هم به نفع بیمه شده و هم به نفع سازمان دانست و افزود: با ارسال الکترونیکی نسخ توسط پزشکان 80 درصد صورت‌حساب و در صورت داشتن امضاء دیجیتال 95 درصد سهم سازمان تا پایان همانروز به حساب آنها واریز خواهد شد .

مدیر درمان تامین اجتماعی استان حذف درج تاریخ اعتبار از دفاتر درمانی را اقدامی موثر در کاهش میزان مراجعات بیمه شدگان به کارگزاری‌ها عنوان کرد و گفت: بیمه شدگان می توانند با کد دستوری#1420*4* از طریق تلفن همراه از وضعیت برخورداری خود از استحقاق درمان مطلع شوند

وی افزود: بیش از 80 درصد هزینه دارویی کشور صرف 20 درصد از داروهای خاص شده و در آینده ای نزدیک بیش از 300 قلم داروی گران‌قیمت نیز فقط از طریق نسخه الکترونیک قابل عرضه خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه بالای تهیه دارو به‌صورت آزاد انعقاد قرارداد پزشکان با سازمان تامین اجتماعی، زمینه تامین داروی مورد نیاز بیمه شدگان را به‌صورت بیمه ای فراهم خواهد کرد.

 مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان با اشاره به گلایه برخی از کاهش خدمات تخصصی در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان گفت: گسترش خدمات تخصصی در برخی مراکز درمانی تامین اجتماعی در سطح استان نیازمند همکاری بیشتر دانشگاه علوم پزشکی سمنان است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای