شناسه خبر : 42676

یک سوم نیروهای شاغل در بیمارستان‌های تهران شرکتی هستند

یک سوم نیروهای شاغل در بیمارستان‌های تهران شرکتی هستند

در حالی که دهها هزار نیروی شاغل در وزارت بهداشت به صورت شرکتی و قراردادی مشغول به فعالیت هستند اما هنوز وضعیت این نیروها که غالبا نیروهای تخصصی هستند مشخص نشده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان یکی از مهمترین وزارتخانه‌های کشور، متولی اصلی سلامت جامعه است و بهداشت و درمان بیش از ۸۵ میلیون نفر ایرانی را بر عهده دارد. این وزارتخانه به مانند بسیاری از سازمانها و و زارتخانه‌ها تعداد زیادی نیروی شرکتی، قراردادی و ... دارد؛ به طوری که بالغ بر ۸۳ هزار نیروی شاغل در این وزارتخانه نیروی‌های قراردادی و شرکتی هستند که اغلب این افراد نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف پزشکی و بهداشتی هستند.

بهروز رحیمی،معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های بلند مدت وزارت بهداشت برای جذب، نگهداشت، آموزش و ارتقای نیروی انسانی در وزارت بهداشت، گفت: در دو سال گذشته بیش از ۱۵ هزار تخت بیمارستانی و دو هزار پروژه بهداشتی جدید در کشور راه اندازی شده و در سه مرحله، جذب نیروی انسانی در وزارت بهداشت انجام می‌شود.

رحیمی گفت: در توافق با سازمان‌های برنامه و بودجه و همچنین امور استخدامی، ۷۵ هزار نیروی انسانی در سه مرحله در وزارت بهداشت جذب می‌شوند.

علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در خصوص«تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و قراردادی حوزه بهداشت و درمان»، اظهار داشت: بر اساس قانون مصوب که در صحن مجلس نیز به تصویب رسید قرار بود بحث ساماندهی نیروهای شرکتی و تبدیل وضعیت آنها صورت گیرد.

فعالیت بالغ بر ۷۵ هزار نیروی شرکتی در وزارت بهداشت

وی ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که به شدت نیازمند این تبدیل وضعیت است عرصه بهداشت و درمان است. ما الان در وزارت بهداشت بالغ بر 75 هزار نیروی شرکتی داریم که غالب این نیروها نیروهای خدماتی و پشتیبانی نیستند بلکه نیروهای متخصص هستند.

بیمارستان+درمان

یک سوم نیروهای شاغل در بیمارستان‌های تهران شرکتی هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: در تهران قریب حدود یک سوم نیروهای ما که در بیمارستانها در قالب پرستار، اتاق عمل، تکنیسین هوشبری و خدمات تخصصی داریم در زمره نیروهای شرکتی هستند. در حوزه بهداشت نیز سالیان متمادی است که نیروهای بهداشت در دانشگاهها نتوانستند تبدیل وضعیت شوند.

استخدام نیروهای شرکتی و قراردادی در راهرو مجلس و شورای نگهبان

زالی متذکر شد: طبیعتا تبدیل وضعیت بسیار می‌تواند کمک کننده باشد. ظاهرا این موضوع در حال حل بین شورای نگهبان و مجلس است. دو مسئله باید در تبدیل وضعیت حتما مورد توجه قرار گیرد؛ یکی اینکه از زمان ابلاغ دانشگاه علوم پزشکی با تعدادی از افراد در قالب شرکتی قرارداد بستند.

وی تصریح کرد: طبیعتا قانون باید این خلاء را پوشش دهد؛ چون همه دانشگاهها تعدادی نیروی جدید برای بیمارستانهای جدید و مراکز بهداشتی در قالب شرکتی داشتند که باید مورد توجه قرار گیرد. نگرانی وجود دارد که برخی از این نیروهایی که ما تبدیل وضعیت می‌کنیم ممکن است یک کاهشی در پرداختی به آنها صورت گیرد.

نباید تبدیل وضعیت نیروها باعث کاهش درآمد شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: لازم است فرمول‌ها طوری طراحی شود که تبدیل وضعیت موجب کاهش درآمد این افراد حداقل در اضافه کاری و پرداخت‌های غیر مستمر نشود.

کادر درمان

شرکتی بودن نیروها فضای ناایمن شغلی ایجاد می‌کند

زالی بیان داشت:‌ اگر این کار انجام شود؛ به شکلی که امنیت شغلی نیز ایجاد کند مناسب است؛ شرکتی بودن متاسفانه یک فضای غیر مطمئن و غیر ایمن در امنیت شغلی ایجاد می‌کند و شاید هیچ دستگاهی مانند وزارت بهداشت نیروهای شرکتی‌اش نیروهای تخصصی نباشند؛ بنابراین امیدواریم این نگرانی با حل این موضوع صورت گیرد.

وی اضافه کرد: یک بخشی به این بر می‌گردد که ارتباط نیروهای شرکتی و قراردادی با دانشگاه‌ها ارتباط مستقیم تری شود. ما از سال ۱۳۷۵ به بعد که بخشی از نیروهای تخصصی بهداشت و درمان از شمول بند «و» خارج شدند این چالش شروع شد؛ یعنی چالش اینکه الان در دانشگاه‌های علوم پزشکی با آن روبرو هستیم و بخشی از نیروهای ما متاسفانه خارج از بند «و» هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد:دولت متهد است بند «و» را پرداخت کند. بنابراین دانشگاهها علی الاجبار از درآمد اختصاصی برای حقوق این افراد استفاده می‌کند.درآمد اختصاصی باید صرف بیمارستان شود؛ بنابراین اگر این حل شود و به نوعی مکانیزم‌های خزانه‌ای و اعتباری متمرکز برای نیروهای در قالب تبدیل وضعیت شرکتی در بهداشت و درمان باشد جان تازه‌ای نیز به اعتبارت بیمارستانها بخشیده خواهد شد و این مراکز درمانی می‌توانند در زمینه نوسازی تجهیزات بهتر عمل کنند.

بازنشستگی ۲۵ هزار نیرو در ۳ سال گذشته

سیف الله مرادی،مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به بازنشستگی ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای وزارت بهداشت در سه سال گذشته، یادآور شد: در سه سال گذشته به ازای نیروهای بازنشسته، مجوزی برای استخدام به وزارت بهداشت داده نشده است.

مرادی با بیان اینکه جایگزین کردن نیرو به ازای بازنشستگان وزارت بهداشت، نیاز فعلی مجموعه نظام سلامت است تعداد کارکنان شرکتی وزارت بهداشت را ۸۳ هزار نفر عنوان کرد و گفت: منتظریم طرح ساماندهی نیروی انسانی، تعیین تکلیف شود و انتظار داریم تصویب و تأیید این طرح، به سرعت انجام و این نیروها مشمول تبدیل وضعیت شوند.

 

ارسال نظر