شناسه خبر : 39881

خواب کافی اولین قدم در کاهش وزن اصولی+ راه‌های کاهش وزن

خواب کافی اولین قدم در کاهش وزن اصولی+ راه‌های کاهش وزن

یک پزشک عمومی با اشاره به اینکه اولین قدم در کاهش وزن اصولی و چربی‌سوزی خواب کافی و باکیفیت است، راه‌های کاهش وزن را تشریح کرد.

به گزارش چابک آنلاین، مریم دلشاد طهرانی در خصوص راه‌های کاهش وزن اظهار کرد: اگر رژیم غذایی سالم دارید و ورزش می‌کنید اما خواب شما کافی نیست یا بی‌کیفیت است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خواب خود را اصلاح کنید؛ زیرا حتی اگر وزن کم کنید، عضله از دست می‌دهید، بدنتان خسیس می‌شود و چربی‌ها را برای خود نگه می‌‎دارد.

وی بیان کرد: یکی دیگر از راه‌های بسیار کمک‌کننده، دوش آب سرد و فرو رفتن در حوضچه یخ است اما باید درست و اصولی باشد. فرو رفتن در آب یخ فقط تا گردن باشد و سر زیر آب نرود، باید بلرزید و همان لرزیدن باعث چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود. مصرف روزانه EPA که یکی از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و از منابع جانوری و گیاهی تامین می‌شود، در کاهش وزن بسیار تاثیرگذار است.

دلشاد طهرانی افزود: یکی دیگر از راه‌هایی که به کاهش وزن و متابولیسم صحیح ما کمک می‌کند و بسیار برای تیروئید ما ضروری بوده، مصرف کافی یُد است. در بسیاری از کشورها مانند ایران به نمک‌های تصفیه شده یُد اضافه می‌شود. بدن ما به میزان کافی یُد نیاز دارد.

این پزشک عمومی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که به کاهش وزن بسیار کمک می‌کند، مصرف آمینو اسید گلوتامین است که بسیاری از ورزشکاران مکمل‌های آن را استفاده می‌کنند اما بعضی از منابع غذایی نیز دارای گلوتامین هستند. مطالعات نشان داده مصرف گلوتامین در درمان سندروم نشت روده نیز بسیار موثر است.

وی خاطرنشان کرد: روش دیگری که در کاهش وزن و برای عملکرد مناسب تیروئید و سوخت‌وساز بدن بسیار ضروری بوده، سلنیوم است. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که ما برای کاهش وزن و سوخت‌وساز مناسب بدن خود به آن نیاز داریم، مایکروبایوم سالم و سرحال دستگاه گوارش است، برای این منظور می‌توان از پروبیوتیک‌ها، محصولات تخمیری و پری‌بیوتیک‌ها مانند فیبر و سبزیجات استفاده کرد.

دلشاد طهرانی با بیان اینکه دمای مناسب اتاق خواب یکی از مهم‌ترین عوامل برای متابولیسم نرمال و سوخت‌وساز صحیح بدن است، عنوان کرد: متاسفانه دمای اتاق ها در ایران بسیار بالاست. دمای مناسب برای اتاق خواب افراد بزرگسال ۱۵ تا ۱۹ درجه، برای افراد مسن یا سالمند ۱۹ تا ۲۱ درجه و برای بچه‌ها ۱۸ تا ۲۱ درجه است.

این پزشک عمومی گفت: یکی از راه‌هایی که بسیار خوب به لاغر شدن کمک می‌کند، این است که قبل از غذا فیبر و سبزیجات مصرف شود. روش دیگر این است که بعد از هر وعده غذایی ۱۰ دقیقه راه بروید. راه دیگر این است که ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب قهوه بنوشید که به کاهش اشتها و کاهش وزن کمک می‌کند. راه دیگر که واجب بوده، کم کردن استرس‌هاست.

وی با اشاره به افرادی که بیان می‌کنند ما چیزی نمی‌خوریم اما حتی با خوردن آب نیز چاق می‌شویم، تصریح کرد: یک کار آسان این است که یک یا دو هفته هرچه می‌خورید روی کاغذ بنویسید و حدود کالری را نیز یادداشت کنید، بعد می‌بینید در طول روز چیزهایی را به تدریج می‌‎خورید که حواستان به آن‌ها نیست و کالری دارند. این کالری‌ها روی کالری غذا جمع می‌شوند و دریافت کالری افزایش پیدا می‌کند، در حالی که آن را در نظر نمی‌گیرید.

دلشاد طهرانی بیان کرد: برخی از افراد غذای زیادی نمی‌خورند اما لاغر هستند، برخی نیز مقدار کمی غذا می‌خورند اما همان مقدار کم تبدیل به چربی می‌شود. گرچه هورمون‌ها، ژنتیک، وضعیت مایکروبایوم دستگاه گوارش و استرس‌ها در کاهش یا افزایش وزن افراد دخیل هستند اما سیستم عصبی نیز در چربی‌‎سوزی و کاهش وزن تاثیر دارد.

 

ارسال نظر