شناسه خبر : 37387

جهش ۵۰ درصدی تولید صنایع در اولین ماه فصل تابستان

جهش 50 درصدی تولید صنایع در اولین ماه فصل تابستان

تولید صنایع کشور در تیرماه امسال نسبت به سال پایه ۱۳۹۶، میزان ۴۹.۲ درصد افزایش داشته است که این میزان رشد، ۲.۵ برابر رشد ۴ ساله منتهی به سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، بر اساس آمار پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از شاخص تولید صنایع در تیرماه نسبت به سال پایه 1396، این شاخص در 2 ساله منتهی به سال 1402، 49.2 درصد افزایش را تجربه می‌کند.

این در حالیست که در 4 ساله منتهی به سال 1400، این شاخص تنها 20.3 درصد افزایش را تجربه کرده است.

به معنای دیگر در 2 سال گذشته، شاخص تولید صنایع در تیرماه نسبت به 4 ساله منتهی به سال 1400، رشد 2.5 برابری را تجربه کرده است.

* جهش تولید صنایع در سایه تامین برق پایدار

در این راستا، علی رادمهر، کارشناس اقتصادی انرژی گفت: تامین برق پایدار متناسب با نیاز صنایع در یکی از گرمترین فصول سال که با افزایش مصرف برق بخش خانگی مواجه هستیم، مهمترین دلیل جهش تولید صنایع در تیرماه طی دوسال اخیر است.

به گزارش فارس، برنامه مدیریت مصرف برق صنایع در تابستان 2 سال اخیر به نحوی اجرا می‌شود که 580 هزار واحد صنعتی و صنفی صنعتی معادل 92 درصد از کل صنایع کشور هیچ محدودیت تولید برقی ندارد و برنامه مدیریت مصرف برق صنایع داخل شهرک‌های صنعتی و صنایع انرژی بر با هدف تامین حداکثر نیاز و جهش تولید تامین می‌شود.

بر این اساس، تامین برق پایدار سبب شده تا بازار کالاهای راهبردی تولید صنایع ساماندهی شده و همچنین در بسیاری از رشته‌های صنعتی از جمله، آلومینوم و شمش فولادی با مازاد تولید نسبت به تقاضا و پر شدن انبارها مواجه شویم.

 

ارسال نظر