شناسه خبر : 36497

ساخت مسکن حداقل متری ۱۲ میلیون تومان!

ساخت مسکن حداقل متری ۱۲ میلیون تومان!

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: هزینه ساخت هر متر مربع آپارتمان برای انبوه‌سازان بیش از ۱۲ میلیون تومان و در نهضت ملی مسکن متری هشت میلیون تومان است

به گزارش چابک آنلاین به نقل از میزان، علی کریمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان، گفت: براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه هزینه ساخت متر مربع ساختمان با احتساب تعدیلات ۵ تا ۷ میلیون تومان است. البته این ارقام واقعی نیست و هزینه ساخت بیشتر است.

وی گفت: براساس استعلام از انجمن انبوه‌سازان، حداقل هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان ۱۲ میلیون تومان است. باید به این نکته توجه کرد که هزینه‌های اعلام شده از سوی این انجمن جزو ساخت و ساز‌های لوکس نیست. البته این عدد برای ساخت ساختمان نهضت ملی مسکن حدود ۸ میلیون تومان است. 

کریمی درباره مرجع اعلام هزینه خدمات مهندسی تصریح کرد: هزینه خدمات مهندسی برمبنای تعدیلات سنواتی از سوی سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود و سازمان نظام مهندسی در این باره تصمیمی نمی‌گیرد. سالانه براساس خدمات فنی و مهندسی هزینه‌ها ساخت و ساز افزایش می‌یابد.

علی کریمی درباره افزایش ۶۰ درصدی تعرفه خدمات مهندسی ساختمان‌سازی، بیان کرد: شیوه نرخ‌گذاری خدمات مهندسی بر اساس هزینه ساخت در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ بوده که آن سال‌ها هزینه ساخت هر متر حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان بوده است.

وی درباره همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: سازمان نظام مهندسی دست تولیدکنندگان مصالح با کیفیت دارای استاندارد و به روز از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان را برای افزایش کیفیت و به‌روزرسانی ساخت و ساز در کشور می‌فشارد. این سازمان آمادگی دارد تا در قالب انجمن‌ها و تشکل‌ها از این شرکت‌ها دعوت کند مصالح خود را عرضه کنند و سازمان نظام مهندسی هم نسبت به معرفی آن‌ها اقدام خواهد کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره عدم صرفه‌جویی در موضوع ساختمان‌سازی گفت: این موضوع در کشور ما هنوز با ورود صنعت ساختمان به حوزه فناوری و استفاده از فناور‌های روز دنیا اجرایی نشده است. بسیاری از فرآیند‌های ساختمان‌سازی در کشور ما به روش سنتی در حال انجام است.

کریمی با بیان اینکه در ایران ۱۰۰ میلیارد دلار هدر رفت انرژی در صنعت حمل و نقل و ساختمان داریم. بخشی از این هدررفت انرژی به حوزه مهندسان، سازندگان و طراحان مربوط می‌شود. برگزاری کارگاه‌ها و استفاده از تکنولوژی روز خود زمینه ساز صرفه‌جویی در مصرف انرژی در حوزه ساختمان می‌شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: رویکرد اجرایی سازمان نظام‌مهندسی تدوین اطلاعیه و برق و مکانیک است. مبحث ۲۲ هم در حال پیگیری است. در حال حاضر صدور پایان‌کار ساختمان، منوط به شناسنامه فنی و ملکی است. البته تعداد زیادی از شهرستان‌ها این موضوع را رعایت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: زمانی که مالک ساختمان پروانه مجری ذی‌صلاح دفترچه را با توجه به پیشرفت تکمیل می‌کند و ساختمان دارای دفترچه اطلاعات می‌شود که باید توسط سازنده تکمیل شود.

ارسال نظر