شناسه خبر : 37660

اختصاصی چابک آنلاین؛

مجموع درآمد عملیاتی ۹ شرکت خدمات پرداخت الکترونیک؛ ۲۵ هزار میلیارد تومان

مجموع درآمد عملیاتی 9 شرکت  خدمات پرداخت الکترونیک؛ 25 هزار میلیارد تومان

مجموع درآمد عملیاتی ۹ شرکت خدمات پرداخت الکترونیک در سال گذشته از مرز ۲۵ هزار میلیارد تومان گذشت.

چابک آنلاین، بهاره تاجرباشی، براساس این گزارش، شرکت آسان پرداخت پرشین با 7 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی در سال گذشته رتبه اول کسب درآمد عملیاتی را به خود اختصاص داد.

شرکت های پرداخت الکترونیک سامان کیش با 4 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی رتبه دوم و خدمات انفورماتیک با 3900 میلیارد تومان درآمد عملیاتی رتبه سوم را کسب کردند.

در مقابل، شرکت های پرداخت نوین آرین، تجارت الکترونیک پارسیان کیش و کارت اعتباری ایران کیش در سال گذشته کمترین درآمد عملیاتی را به خود اختصاص دادند.

ناگفته نماند که مجموع سود خالص این 9 شرکت در سال گذشته به رقم 2600 میلیارد تومان و همچنین مجموع سود عملیاتی آنها نیز به رقم 2700 میلیارد تومان رسید.

شروع فعالیت در صنعت پرداخت الکترونیک در ایران از سال 1350 انجام شد.

photo_2023-08-30_12-28-19

از اواسط دهه 70 مجددا دستگاه های خود پرداز بانکی و کارت های بانکی به صورت گسترده  مورد استفاده قرار گرفتند.

سپس با به وجود آمدن شبکه شتاب بانک مرکزی، در شبکه الکترونیکی بانک ها پیشرفت بیشتری حاصل شد و مردم بانک هایی را ترجیح می دانند که عضو شبکه شتاب باشند.

پس از آن شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیک که به نام PSP معروف هستند، راهکارها و محصولاتی را  به دارندگان کارت های بانکی ارائه کردند که می توان  به دستگاه های Pos، درگاه های پرداخت اینترنتی (IPG) و کد های Ussd  اشاره کرد.

شرکت های PSP در ایران از جمله شرکت‌های بزرگ در حوزه پولی و مالی کشور محسوب می‌شوند که واسطه بین بانک‌ها و مشتریان تجاری بوده و عملا خدمات بانکی را برای عموم مردم پیاده سازی می‌کنند. 

مبنای تشکیل این شرکت‌ها بر اساس مصوبه مورخ سی‌ام خرداد ماه سال هشتاد و سه (1383/3/30 ) ریاست جمهوری بوده که به همه بانک‌های معتبر کشور دستور داده شد تا با شرکت‌های psp قرارداد همکاری منعقد کنند و از آن تاریخ به بعد تمامی خدمات پرداخت آن‌ها از طریق این شرکت‌ها به مشتریان ارایه شود.

در این گزارش،صورت های مالی سال گذشته شرکت های  پرداخت الکترونیک سپهر و پرداخت الکترونیک سداد، مورد  بررسی  قرار نگرفته است.

براساس این گزارش، مجموع سرمایه 9 شرکت خدمات  پرداخت الکترونیک مورد بررسی در این گزارش در پایان سال گذشته به رقم 8400 میلیارد تومان رسیده است.

 

ارسال نظر