قرارداد ترانزیت گاز روسیه با اوکراین تمدید نمی‌شود

قرارداد ترانزیت گاز روسیه با اوکراین تمدید نمی‌شود

اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد قصد ندارد قرارداد ۵ ساله با شرکت گازپروم روسیه برای ترانزیت گاز روسیه به اروپا را تمدید کرده یا قرارداد دیگری را امضا کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، با وجود حمله نظامی مسکو به اوکراین در سال ۲۰۲۲، گاز روسیه همچنان از طریق خاک اوکراین به اروپا ترانزیت می‌شود که کشورهای آن در تلاش برای متنوع کردن منابع تامین و توسعه انرژی تجدیدپذیر برای حذف واردات انرژی روسیه هستند.

تحت قرارداد توافق شده میان مسکو و کی یف در سال ۲۰۱۹، روسیه به اوکراین برای صادرات گاز به اروپا از طریق شبکه خط لوله این کشور، پول پرداخت می‌کند. این قرارداد در پایان دسامبر سال ۲۰۲۴ منقضی می‌شود.

جرمان گالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین گفت: می‌توانم تایید کنم که ما برنامه‌ای برای توافق بیشتر یا تمدید توافق فعلی نداریم. تست استرس سیستم انتقال گاز اوکراین و تاسیسات ذخیره‌سازی گاز زیرزمینی در سال گذشته، ثابت کرد که سیستم گاز این کشور می‌تواند بدون ترانزیت کار کند. داشتن گاز فشرده کافی در خطوط لوله، پیش شرط تضمین عرضه گاز است و تست استرس برای این بود که تضمین کند اگر دیگر جریان گازی از روسیه به اروپا نباشد، مصرف کنندگان اوکراینی همچنان گاز دریافت خواهند کرد.

مسکو اعلام کرده که در صورت عدم تمدید قرارداد خط لوله توسط اوکراین، روسیه از مسیرهای جایگزین و صادرات دریابرد گاز طبیعی مایع استفاده خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، در ژانویه اعلام کرد مسکو آماده است با اتحادیه اروپا درباره تامین گاز طبیعی مذاکراتی برگزار کند.

ارسال نظر