شناسه خبر : 21588

تورم در روسیه به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسید

تورم در روسیه به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسید

همزمان با جنگ روسیه و اوکراین، خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد نرخ تورم در روسیه در یک سال ۹.۱۵ درصد افزایش یافت؛ عددی که رکورد تورم را از سال ۲۰۱۶ تاکنون شکست.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، تورم که از ماه ها پیش در روسیه سیر صعودی داشته در ماه گذشته میلادی به ۹.۱۵ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم در این کشور از سال ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می شود.

این آمار که توسط آژانس آمار «روستات» اعلام شده تقریبا دو برابر پیش بینی تورم ۴ درصدی بانک مرکزی روسیه است.

بر پایه این گزارش، این آمار از آنجا که هنوز منعکس کننده تاثیرات تحریم های غربی بر اقتصاد روسیه نیست، برای مسکو نگران کننده است.

این گزارش آخرین باری را که نرخ تورم روسیه از ۹ درصد فراتر رفت، ژانویه (دی) ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد و افزود: بیشترین افزایش قیمت در یک سال گذشته با افزایش ۱۱.۴۶ درصدی مربوط به مواد غذایی شامل، غلات، گوشت، شکر، میوه و سبزیجات است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه  روز ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. وی سه روز پس از آن نیز  پنجشنبه گذشته (۵ اسفند)  آغاز «عملیات نظامی ویژه» علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین همچنان ادامه دارد و کشورهای غربی و نهادهای بین المللی در نخستین واکنش، تحریم هایی را علیه مسکو اعلام کردند.​

ارسال نظر

خدمات بیمه ای