شناسه خبر : 32209

۳۷۱۹۵ نفر در کشور مشکل کلیوی دارند

۳۷۱۹۵ نفر در کشور مشکل کلیوی دارند

مسئول گروه پیوند و فراهم آوری اعضا وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۱۸۰۰۰ نفر در لیست دریافت کلیه هستند و نزدیک به ۳۰مرکز پیوند کلیه در کشور مشغول به ارائه خدمت به بیماران هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ساناز دهقانی گفت: در حال حاضر تعداد بیماران تحت درمان در کشور ۳۷۱۹۵ نفر است که پیش بینی ها نشان می دهد که سالیانه شش درصد افزایش داشته باشیم. بررسی ها نشان می دهد که سالیانه نیازمند به احداث ۳۰۰ تخت دیالیز و جایگزینی ۲۰۰دستگاه برای دیالیز های فرسوده در کشور هستیم و به طور کلی کشور نیازمند  حدود ۵۰۰ دستگاه دیالیز است.

به گفته وی هزینه پیوند کلیه نسبت به دیالیز در طول پنج سال یک هفتم است. دیابت و فشار خون مهم ترین علت نارسایی کلیه در بین افراد در دنیا است. تا الان پیوند کلیه برای  بیش از ۵۰ هزار بیمار انجام شده است که ۳۸۹۰۰نفر از اهدا کننده زنده و ۱۵۲۶۳ نفر از اهدا کننده مرگ مغزی، کلیه گرفته اند.

او بیان کرد: در طول چند سال اخیر پیوند های کلیه از اهدا کننده مرگ مغزی نسبت به فرد اهدا کننده کلیه فرد زنده پیشی گرفته و ۶۰درصد از اهدای کلیه ها از افرادی بوده که دچار مرگ مغزی شده بودند.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۸۰۰۰ نفر در لیست دریافت کلیه هستند و نزدیک به ۳۰مرکز پیوند کلیه در کشور مشغول به ارائه خدمت به بیماران هستند و بیشترین زمان انتظار برای دریافت کلیه گروه خونی  O و کم ترین زمان برای گروه خونیAB است.

او اضافه کرد: مشکلات بیماران کلیوی نبود ارگان است و دیالیز هفته ای سه بار باید انجام شود که سبب شده فرد از زندگی و کار روتین عقب بیفتد، اما بیماران چند ماه پس از پیوند به زندگی عادی خود بر می گرند و از لحاظ اقتصادی و روانی ، پیوند بسیار مثبت ارزیابی شده است.

او گفت: شاخص تعداد پیوند کلیه در سال ۲۰۲۰ کشورمان در رتبه ۳۸ دنیا قرار گرفته است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای