شناسه خبر : 29471

شروع بیماری ها با اضافه وزن است

شروع بیماری ها با اضافه وزن است

یک متخصص پزشکی ورزشی، گفت: شروع بیماری ها با اضافه وزن است، پس فعالیت ورزشی خدمتی است که به کل خانواده می شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل ازخبرگزاری مهر، حمید مساعدیان، در گفتگو با رادیو سلامت، افزود: شیوه زندگی امروزه بشر، در زندگی ما هم نمود پیدا کرده است و کم تحرکی معضلی است که همه خانواده‌ها را در هر سنی درگیر کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در دو سه دهه اخیر، نه تنها در کشور ما، بلکه در همه جای دنیا، میزان اضافه وزن و چاقی به شدت افزایش یافته و تقریباً بیش از ۴۰ درصد جامعه از اضافه وزن رنج می‌برند که تشدید اضافه وزن، باعث چاقی می‌شود و چاقی پیش زمینه بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی، پرفشاری خون و بیماری آرتروز و…، می‌شود.

مساعدیان افزود: کودکان هم در این قضیه سهم دارند مخصوصاً کودکان شهرها، بیش از ۵۰ درصد اضافه وزن دارند. والدین و تمام افرادی که با کودکان سروکار دارند در این زمینه مقصر هستند. در گذشته، تحرک بچه‌ها بسیار زیاد بود اما در حال حاضر، کودکان کم تحرک هستند و فعالیت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های کم تحرکی، بازی‌های کامپیوتری و گوشی تلفن همراه است، تصریح کرد: در شیوه‌ی زندگی امروزی، والدین با یک گوشی، کودک را ساکت می‌کنند تا خانواده احساس آرامش کنند. واقعاً یکی از اشتباه ترین روش‌ها است. اگر می‌خواهیم بچه‌ها سالم باشند و در آینده دچار مشکل نشوند حتماً باید برای کامپیوتر و گوشی محدودیت استفاده بگذاریم که برای کودکان معمولاً روزی یک ساعت کافی است.

مساعدیان ادامه داد: کودکان کارت واکسیناسیون دارند. سلامت کودکان باید چک شود و افزایش وزن در کودکان کنترل شود. اگر بافت چربی ایجاد شد می‌توانید چربی این سلول‌ها را با ورزش و رژیم غذایی تخلیه کنید. بچه‌ها را از سن آموزش و کودکی که سن آموزش چهار الی پنج سالگی است، با رشته‌های مختلف ورزشی آشنا کنید، ببینید که کودک از کدام ورزش لذت می‌برد تا مجبور نباشیم بچه را با اجبار به کلاس بفرستیم. ورزش برای کودکان باید همراه با بازی باشد. سلامت و لذت کودک بسیار مهم‌تر است.

وی اظهار داشت: همراهی فعالیت‌های خانواده و والدین با کودکان می‌تواند خودش انگیزه کودک باشد و زمینه ورزش‌های دسته جمعی را برای کودکان فراهم کنند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای