شناسه خبر : 26800

چه عواملی در شروع زودرس سرطان تاثیر گذارند؟

چه عواملی در شروع زودرس سرطان تاثیر گذارند؟

یک مطالعه نشان می‌دهد که بروز سرطان‌های زودرس که قبل از ۵۰ سالگی تشخیص داده شده‌اند، از جمله سرطان‌های سینه، روده، مری، کلیه، کبد و لوزالمعده، به طور چشمگیری در سراسر جهان افزایش یافته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، در تلاش برای درک اینکه چرا تعداد بیشتری از افراد جوان به سرطان مبتلا می‌شوند، دانشمندان بیمارستان زنان و بریگام بوستون تجزیه و تحلیل‌های گسترده‌ای از داده‌های موجود انجام دادند.

«شوجی اوگینو»، سرپرست تیم تحقیق، توضیح داد: «ما متوجه شدیم خطر ابتلاء به سرطان با هر نسل افزایش می‌یابد. برای مثال، افرادی که در سال ۱۹۶۰ متولد شده‌اند، در مقایسه با متولدین ۱۹۵۰، خطر ابتلاء به سرطان بالاتری را قبل از ۵۰ سالگی تجربه کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم که این سطح خطر در نسل‌های متوالی به افزایش خود ادامه دهد.»

برای انجام این مطالعه، محققان ابتدا داده‌های جهانی را تجزیه و تحلیل کردند که میزان بروز ۱۴ نوع مختلف سرطان را توصیف می‌کند که نشان دهنده افزایش بروز در بزرگسالان قبل از ۵۰ سالگی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ است.

در یک بررسی گسترده، تیم تحقیق دریافتند که اکسپوزوم اولیه زندگی، که شامل رژیم غذایی، سبک زندگی، وزن، قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی و میکروبیوم است، در چند دهه اخیر به طور اساسی تغییر کرده است. بنابراین، آنها فرض کردند که عواملی مانند رژیم غذایی غربی و سبک زندگی ممکن است در شیوع زودهنگام سرطان نقش داشته باشند.

این تیم تأیید کرد که این میزان افزایش در بروز انواع خاصی از سرطان تا حدی به دلیل تشخیص زودهنگام از طریق برنامه‌های غربالگری سرطان است.

عوامل خطر احتمالی شروع زودرس سرطان شامل مصرف الکل، بی خوابی، سیگار کشیدن، چاقی و خوردن برخی غذاها بود. محققان دریافتند در حالی که مدت زمان خواب بزرگسالان در طول چندین دهه به شدت تغییر نکرده است، امروزه کودکان نسبت به دهه‌های قبل بسیار کمتر می‌خوابند. عوامل خطر مانند غذاهای بسیار فرآوری شده، نوشیدنی‌های شیرین، چاقی، دیابت نوع ۲، سبک زندگی کم تحرک و مصرف الکل از دهه ۱۹۵۰ به طور قابل توجهی افزایش یافته است، که محققان حدس می‌زنند با تغییر میکروبیوم های روده همراه باشد.

اوگینو گفت: «در میان ۱۴ نوع سرطان در حال افزایش که مورد مطالعه قرار گرفتند، ۸ نوع سرطان مربوط به سیستم گوارشی بودند. غذایی که می‌خوریم میکروارگانیسم های روده ما را تغذیه می‌کند. رژیم غذایی مستقیماً بر ترکیب میکروبیوم ها تأثیر می‌گذارد و در نهایت این تغییرات می‌تواند بر خطر و پیامدهای بیماری اثرگذار باشند.»

یکی از محدودیت‌های این مطالعه این است که محققان اطلاعات کافی از کشورهای با درآمد پایین و متوسط برای شناسایی روند بروز سرطان در طول دهه‌ها نداشتند. محققان امیدوارند با جمع‌آوری داده‌های بیشتر و همکاری با مؤسسات تحقیقاتی بین‌المللی برای نظارت بهتر بر روندهای جهانی، این تحقیق را ادامه دهند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای