شناسه خبر : 27887

تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و شرکت‌‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیارد دلاری در‌ ‌نفت و گاز‌

 تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و شرکت‌‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری 27 میلیارد دلاری در‌ ‌نفت و گاز‌

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم روز ملی آمار گفت:‌ به تازگی کنسرسیومی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تشکیل شده که قرار است ۲۷ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، مسعود میرکاظمی امروز در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به رقم بسیار بالای نقدینگی در کشور، اظهار داشت:‌ باید از این حجم نقدینگی برای سرمایه‌گذاری استفاده شود.

وی ادامه داد: به تازگی همکاری خوبی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت شکل گرفته و کنسرسیومی از بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی و سایر شرکت‌های پیمانکاری تشکیل شده است که منجر به تفاهم‌نامه و قرارداد شده و قرار است 27 میلیارد دلار در پروژه‌های نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود و این رقم باید تا 80 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

به گفته میرکاظمی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز زودبازده بوده و سرمایه آن در کمتر از یک سال برمی‌گردد.

وی اظهار داشت:‌ ما نیاز به نگاه برنامه‌محور به جای بودجه‌محور داریم در حالی که هم اکنون عمده وقت سازمان برنامه و بودجه صرف بودجه می‌شود و کمتر به برنامه توجه می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: باید 50 درصد وقت مدیران استانی صرف برنامه‌ریزی شود در حالی که عمده وقت آنها صرف بودجه می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه طرح آمایش سرزمینی تصویب و ابلاغ شده است گفت: وقتی به استان‌ها سفر می‌کنیم مقامات استانی در جایی که نیاز به احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی با اشتغال‌زایی بالا و منابع اندک دارد اصرار دارند که در استانی که آب و منابع کم است پتروشیمی ایجاد شود که اشتغالی هم در پی نخواهد داشت.

* امسال و سال آینده سال‌های ثبات اقتصادی و رشد اقتصادی

میرکاظمی از سال جاری و سال آینده به عنوان ثبات اقتصادی و رشد اقتصادی یاد کرد و گفت: گزارش‌های ملی باید به سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران از محل آمار داده شود.

وی بیان کرد:‌ تدوین برنامه هفتم توسعه را هم در پیش داریم و نیاز به تحلیل از وضعیت کنونی کشور داریم که آن هم نیاز به آمار و اطلاعات دارد.

به گفته وی، برنامه‌های توسعه گذشته در حد 25 تا 30 درصد محقق شده است و ما اگر بخواهیم رشد 8 درصدی در کشور محقق شود نیاز به برنامه‌ریزی و آمار متقن داریم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای