شناسه خبر : 26141

تبصره ۱۴ قانون بودجه عملکرد خوبی داشته است

تبصره ۱۴ قانون بودجه عملکرد خوبی داشته است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد تبصره ۱۴ قانون بودجه بیان کرد: بر اساس قانون باید ۵۰ درصد از اعتبارات تبصره ۱۴ قانون بودجه به پرداخت یارانه‌های نقدی تعلق بگیرد که امسال بیش از این میزان تخصیص یافته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی، با بیان اینکه تبصره ۱۴ قانون بودجه (منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها) از نظر شفاف سازی و همچنین تحصیل درآمدها عملکرد خوبی داشته است، اظهار کرد: اعتبارات تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ۶۳۶ هزار میلیارد تومان (همت) است درحالی که در سال ۱۳۹۵ دعوای ما برای این تبصره بر سر ۸۷ همت بود.

وی گفت: از ۶۳۶ همت اعتبار تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱، حدود ۱۳۶ همت برای مخارج دستگاه‌های متولی برای ارتقا و توسعه‌ی زیرساخت‌های‌شان تخصیص داده شده است. بر اساس این تبصره دولت در سال جاری حدود ۵۰۰ همت یارانه پرداخت می‌کند که قسمتی از آن برای کمک به تولید است؛ قسمتی برای کمک به حقوق و دسمزد و بخشی نیز برای کمک‌های یارانه‌ای نظیر کمیته‌های امداد است؛ همچنین بودجه‌ای که باید به صورت نقدی پرداخت شود، ۳۳۰ همت تعیین شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات خاطر نشان کرد: بر اساس قانون باید ۵۰ درصد از اعتبارات تبصره ۱۴ قانون بودجه به پرداخت یارانه‌های نقدی تعلق بگیرد که امسال بیش از این میزان تخصیص یافته است؛ همچنین بر اساس قانون باید ۳۰ درصد از اعتبارات این تبصره به تولید اختصاص یابد اما در بودجه امسال سهم تولید به این میزان نمی‌رسد با این حال رقم خوبی است.

حاجی بابایی در پاسخ به این پرسش که پرداخت اعتباراتی از محل درآمدهای تبصره ۱۴ قانون بودجه برای حمایت از بخش‌هایی نظیر فرهنگ و ورزش با چه توجیهی انجام می‌شود؟ تاکید کرد: این حمایت نیز یارانه است؛ امروز به حوزه‌هایی از جمله نشر، ورزش و مساجد این یارانه پرداخت می‌شود؛ یارانه یعنی حمایت از جاهایی که کم می‌آورند؛ وقتی در جایی پول کم می‌آورند، باید زیر پای‌شان آجر بگذاریم تا زیر آب هزینه‌ها خفه نشوند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای