شناسه خبر : 25305

سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی در کشور تلف می‌شود

سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی در کشور تلف می‌شود

مدیرعامل گروه مپنا اظهار داشت: سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، عباس علی‌آبادی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما یکی از کشورهای پیشرو در صنعت برق هستیم، گفت: در دیدارهایی که طی یک ماه گذشته با ابرکمپانی‌های بین‌المللی داشتیم همه معتقد بودند ما در مقیاس جهانی هستیم و متقاضی فناوری ما بودند.

وی ادامه داد: ما به نقطه‌ای رسیدیم که در پیچیده‌ترین ماشین فناوری دنیا در رتبه سوم جهانی هستیم و اندیشه و تفکر امام و انقلاب را به منصه ظهور نزدیک کنیم.

به گفته مدیرعامل گروه مپنا، علیرغم اینکه ما در توانایی تخصصی و سرمایه گذاری خوب بودیم اما همچنان در تابستان نگران خاموشی هستیم و علت آن هم اقتصاد برق است و تا حل نشود مسابقه تولید و مصرف ادامه دارد و این مصرف کننده است که برنده است.

علی‌آبادی با بیان اینکه تولید یک میلیارد کیلووات ساعت برق ثروت عظیمی است که می توان با آن کشور را اداره کرد اما ما با تداوم مصرف به ناکجاآباد می‌رویم، اظهار داشت: هر سال چندین مگاوات نیروگاه اضافه می‌کنیم اما انرژی را اسراف می‌کنیم، به طوری که سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم و این در حالی است که تولید سالانه برق در کشور ما یک میلیارد کیلووات ساعت، یک میلیارد متر مکعب تولید گاز، ۲۰۰ میلیون لیتر گازوییل و بنزین و ۱۰۰ میلیارد متر مکعب در سال آب تولید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۶۷ پروژه نیروگاهی که ۷۵ درصد ظرفیت را شامل می‌شود در دستور کار داریم، تصریح کرد: از این میزان در حال حاضر ۲۴۶ مگاوات در حال احداث و ۶۱ واحد نیروگاهی در دست ابلاغ داریم.

مدیرعامل گروه مپنا  با بیان اینکه از پیک سال گذشته تاکنون ۳۳۰۰ مگاوات واحد جدید به مدار آوردیم و تا پایان سال، دو هزار مگاوات اضافه می‌کنیم، خاطرنشان کرد: از پیک سال قبل تا پیک سال جاری ۵۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید اضافه خواهیم کرد. همچنین از پیک ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱، ۴۵ واحد( ۶۹۲۹ مگاوات) ارتقا نیروگاهی داریم و ۷ واحد معاول ۲۹۳ مگاوات را افزایش ظرفیت دادیم و به این ترتیب ۵۸۰۰ مگاوات از پیک سال  گذشته تا پایان سال افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

علی‌آبادی با بیان اینکه از ابتدای سال ۵۴۰ مگاوات برق در عراق سنکرون کردیم که ۳۰۰ میلیون یورو ارزش دارد، ابراز داشت: اولین واحد نیروگاه حلب را که داعش منهدم کرده بود، بازسازی کردیم، در همین مدت دو واحد دیگر در عراق نصب و آماده سنکرون است، در لاذقیه سه واحد در حال نصب داریم و بتدریج وارد مدار خواهند شد.

وی افزود: مجموع واحدهای نیروگاهی که در یک سال در کشورهای همسایه اجرا کردیم ۵۶۶۸ مگاوات بوده که رکورد خوبی و معادل ۲.۵ میلیارد یورو صادرات بوده است.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به چالش زباله در شهرهای بزرگ ابراز داشت: اولین کار ما در این زمینه طراحی توربین بخار ۳۰ تا ۹۰ مگاواتی است و چنانچه چنانچه شهرهای بزرگ ابلاغ کنند، نیروگاه زباله‌سوز را با تکنولوژی بومی احداث خواهیم کرد و در شهرهای کوچک نیز نیروگاه‌های کوچک مقیاس با روش بایومس احداث می‌کنیم. 

علی‌آبادی با اشاره به گرم شدن زمین بیان کرد: اکنون دنیا به سمت گرم شدن می‌رود و امسال گرمای زمین رکورد می‌زند و ایران هم مشمول این رکورد است. بنابراین مسیرها به سمت نیروگاه‌های حرارتی باریک می‌شود و باید نیروگاه‌های با راندمان بالا و مصرف کمتر سوخت در دستورکار قرار گیرد .

وی اضافه کرد: در این راستا مپنا ار راندمان ۴۵ درصد به ۶۰ درصد نزدیک شده است. همچنین توربین هیدروژن‌سوز برای نصب روانه بندرعباس شده است، اقدام بعدی ما حرمت از سیکل ساده به سیکل ترکیبی است و از همه معمار توجه به انرژی های تجدیدپذیر است.

مدیرعامل گروه مپنا با بیان اینکه در حال حاضر گلوگاه انرژی خورشیدی در کشور پنل‌ها نیست بلکه تغییر و تحولات فناورانه است، یادآور شد: تکنولوژی مولتی کریستال کنار رفته و تکنولوژی مونوکریستال وارد مدار خواهد شد یا اینکه باید به سمت تکنولوژی استفاده از مواد آلی برویم. بر این اساس ما تکنولوژی باز را در دستورکار قرار دادیم و هدف این است که به سمت مسابقه فناوری بین شرکت‌های دانش‌بنیان برویم.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای