شناسه خبر : 22398

اجرای ۸ پروژه ملی جهت تامین داروهای زیستی برای درمان ناباروری بانوان

اجرای ۸ پروژه ملی جهت تامین داروهای زیستی برای درمان ناباروری بانوان

هشت پروژه ملی به منظور تامین داروهای زیستی برای درمان ناباروری بانوان در کشور در حال اجرا است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا،  تامین داروها و استفاده از روش‌های زیستی برای درمان ناباروری بانوان از جمله موضوعاتی است که می‌تواند به حفظ بنیان خانواده و بقای جامعه کمک کند.

گروه تولید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تصویب قانون حمایت از خانواده و افزایش جمعیت و در اولویت قرار گرفتن این موضوع، برای شناسایی برنامه‌های فناورانه‌ای که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری می‌تواند به آنها ورود کند، جلسات تخصصی با کارشناسان امور (مراکز درمان ناباروری و متخصصین امور) برگزار کرده و سند برنامه جامعی را در این زمینه تنظیم و تعریف کرده است. همچنین طرح‌های فناورانه‌ای که در زمینه درمان ناباروری هستند را شناسایی و مورد حمایت قرار داده است.

تولید فرآورده‌های بیولوژیک سلولی در درمان ناباروری بانوان

برنامه تولید فرآورده‌های بیولوژیک سلولی در درمان ناباروری بانوان یکی از طرح‌هایی است که در این زمینه در حال اجرا است؛ طرحی در زمینه روش‌های نوین درمان ناباروری که توسط یکی از شرکت‌ها و با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ابتدای سال ۱۴۰۰ در حال اجرا است.

تولید ۲ داروی نوترکیب پیشرفته

تولید دو داروی نوترکیب پیشرفته Elonva و Ovitrelle (تحریک زمان تخمک‌گذاری) نیز طرح دیگری است که در این حوزه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تحت عنوان طرح داروهای درمان ناباروری توسط یکی از شرکتها در حال اجرا است.

تولید داروی استروژن کانژوگه

در طرح تامین داروهای ناباروری، پروژه تولید استروژن کانژوگه نیز در حال اجرا است که تولید این محصول از نیمه دوم ۱۴۰۰ توسط یکی از شرکتها آغاز شده است.

توسعه دانش فنی و تولید ماده اولیه دارویی گنادوتروپین انسانی

طرح توسعه دانش فنی و تولید ماده اولیه دارویی گنادوتروپین انسانی نیز برای اجرایی شدن پروژه درمان ناباروری بانوان مدنظر است که قرار است تا فرآیند تولید پایلوت صنعتی نیز پیش برود. این طرح توسط یکی از شرکت‌ها به اجرا درخواهد آمد.

حمایت از تولید و ارتقای کیفی کتتر برای انتقال جنین

طرح دیگری که در این راستا باید اجرایی شود، پروژه حمایت از تولید و ارتقای کیفی کتتر برای انتقال جنین در فرآیندهای کمک باروری است که در مرحله انتخاب مجری قرار دارد.         

حمایت از تولید و ارتقای کیفیت محیط کشت جنین

از دیگر طرح‌های قابل اجرا در این برنامه، پروژه حمایت از تولید و ارتقای کیفیت محیط کشت جنین برای عمل‌های کمک باروری است. این طرح نیز هنوز در مرحله انتخاب مجری قرار دارد.

تولید تجهیزات میکروفلوئیدیک

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، تولید تجهیزات میکروفلوئیدیک برای انتخاب اسپرم مناسب برای عمل‌های کمک باروری نیز در این زمینه مدنظر است؛ طرحی که به عنوان یکی از روش‌های نوین ناباروری می‌تواند کمک بزرگی به درمان این بیماری در کشور باشد.

کسب دانش فنی انتخاب ژنتیکی جنین مناسب

از دیگر طرح‌هایی که می تواند به رفع مشکلات ناباروری در کشور کمک کند، کسب دانش فنی انتخاب ژنتیکی جنین مناسب برای انتقال به رحم در عمل‌های کمک باروری است. این روش هم یکی از راه‌های نوینی است که برای درمان ناباروری در کشور به کار گرفته می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای