شناسه خبر : 40826

کاهش کلسترول با اصلاح ژنتیک امکان پذیر است؟

کاهش کلسترول با اصلاح ژنتیک امکان پذیر است؟

محققان با کمک اصلاح ژنتیک روشی برای کاهش کلسترول بد ابداع کرده اند.

به گزارش چابک آنلاین، در آزمایشی که شرکت فناوری زیستی «Verve Therapeutics »انجام داد، محققان متوجه شدند یک اصلاح ژنتیکی از نوع تزریقی به نام VERVE-۱۰۱ می توان سطح کلسترول در بیماران را کاهش دهد. این درمان روی افرادی که شرایط موروثی دارند و سبب می شود در معرض لخته شدن خون رگ ها و حمله قلبی قرار گیرند، آزمایش شد.

محققان توانستند با استفاده از فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر سلول های ژن کبدی را دستکاری کنند.

به طور دقیق تر آن ها ژن افزایش کلسترول به نام PCSK۹ در کبد را خاموش کردند تا شاخص LDL-C را که به کلسترول بد نیز مشهور است و به تجمیع پلاک هایی در رگ ها منجر می شود، کاهش دهند.

در گروه هایی که تزریق بالاتری از این روش درمانی استفاده کردند PCSK۹ تا ۸۴ درصد کاهش یافت. به گفته پژوهشگران در مطالعات پیشین روی پستاندارن ، دوزهای درمانی بالاتر، به کاهش پروتئین های مرتبط با LDL-Cحدود ۲.۵ سال به طول انجامید.

از نقطه نظر پزشکی این درمان مهندسی ژنتیک احتمال ایجاد اختلال در استانداردهای درمانی کلسترول بالا را دارد. داروهای فعلی برای کنترل فشار خون بالا شامل استاتین های تجویزی و مهارکننده های PCSK۹ هستند. اما مصرف این داروها باید به طور دقیق رعایت شود و از سوی دیگر آنها ممکن است عوارض جانبی بدی مانند درد عضلانی و از دست رفتن حافظه را در پی داشته باشند.

هرچند فناوری کریسپر معجزه وار به نظر می آید، اما هنوز راه زیادی مانده تا به دارویی روزمره تبدیل شود.

 

ارسال نظر