شناسه خبر : 40722

هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان اعلام شد

هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان اعلام شد

معاون آموزشی دانشگاه تهران، نرخ خرید تعهدات آموزش رایگان برخی مقاطع تحصیلی در این مرکز آموزشی را اعلام کرد

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، فرشاد علامه معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در نامه‌ای خطاب به روسای دانشکده‌های این مرکز آموزشی، نرخ خرید تعهدات خدمت آموزش رایگان را اعلام کرد.

بنابر تصمیم معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، دانشجویان به ۳ گروه تقسیم شده‌اند و نرخ خرید تعهدات خدمت برمبنای سال ورود دانشجویان به دانشگاه‌ لحاظ شده است. این دسته‌بندی شامل «دانش‌آموختگان از سال‌ تحصیلی ۱۷۳۴-۱۳۷۳ تا ۱۳۹۰-۱۳۸۹»، «دانش‌آموختگان از سال تحصیلی ۱۳۹۱-۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲-۱۴۰۱» و «دانش‌آموختگان از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به بعد» می‌شود.

مبلغ خرید تعهدات خدمت فقط برای مقاطع کاردانی، کارشناسی و ۳ رشته پرطرفدار علوم‌پزشکی توسط معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی اعلام شده است اما مبلغ تعهدات خدمت برای مقاطع کارشناسی‌ارشد، دکتری تخصصی، دستیاری تخصصی، دستیاری فوق‌تخصصی و فلوشیپ لحاظ نشده است.  

با توجه به افزایش هزینه‌های تحصیلی، مبلغ خرید تعهدات خدمت آموزش رایگان برای گروه دوم یعنی دانش‌آموختگان از سال تحصیلی ۱۳۹۱-۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نسبت به گروه اول، دانش‌آموختگان از سال‌ تحصیلی ۱۷۳۴-۱۳۷۳ تا ۱۳۹۰-۱۳۸۹ گران‌تر است. 

در نامه معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی خطاب به روسای دانشکده‌های این مرکز آموزشی آمده است:

«با عنایت به نامه شماره ۱۰۰/۵۹۷ مورخ ۱۴۰۲.۰۷.۲۶ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مصوبات شصت و پنجمین نشست هیات امنای دانشگاه به شرح ذیل جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی ارسال می‌شود:

به منظور ساماندهی خرید تعهدات آموزش رایگان مشمولین مواد ۷ و ۸ قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی و اصلاحیه‌های بعدی آن (شامل پذیرفته شدگان سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳ کنکور سراسری) موارد ذیل به تصویب رسید. این مصوبه شامل سایر سهمیه‌ها از جمله قانون برقراری عدالت آموزشی و سایر مقاطع از جمله مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D) و دستیاران تخصصی و فوق‌تخصصی نمی‌شود.

الف - مبالغ هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان برای دانش آموختگان از شروع سال تحصیلی ۱۳۷۴-۱۳۷۳ تا سال تحصیلی ۱۳۹۰-۱۳۸۹ که بر اساس قوانین و ضوابط امکان خرید این تعهدات را دارند، بر اساس معادل سازی مرکز ملی آمار مطابق جدول ذیل تعیین و محاسبه می‌شود.»

مبلغ خرید عهدات خدمت آموزش رایگان برای دانش‌آموختگان مقطع کاردانی، معادل ۳۵ میلیون ریال است. دانش‌آموختگان   مقطع کارشناسی که خواهان پرداخت هزینه تعهدات سالیانه مربوط به آموزش رایگان هستند می‌بایست ۴۲ میلیون ریال پرداخت کنند. مبلغ خرید تعهدات خدمت برای رشته پزشکی برای دانش‌آموختگانی که طی بازه زمانی لحاظ شده فارغ‌التحصیل شده‌اند، معادل ۱۱۷ میلیون ریال است. همچنین مبلغ خرید تعهدات خدمت برای دو رشته دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب ۹۴ میلیون ریال و ۸۴ میلیون ریال است. 

جدول هزینه خرید تعهدات سالیانه آموزش رایگان برای گروه اول یعنی دانش‌آموختگان از سال‌ تحصیلی ۱۷۳۴-۱۳۷۳ تا ۱۳۹۰-۱۳۸۹ به شرح زیر است

Capture

 

دکتر علامه درباره هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان برای دانش‌آموختگان از شروع سال تحصیلی ۱۳۹۱-۱۳۹۰ تا پایان سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ که بر اساس قوانین و ضوابط، امکان خرید این تعهدات را دارند، مبالغی را لحاظ کرده است. بر این اساس، دانش‌آموختگان مقطع کاردانی برای خرید تعهدات آموزش رایگان باید مبلغ ۱۴۰ میلیون ریال پرداخت کنند. مبلغ خرید تعهدات آموزش رایگان برای دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی معادل ۱۵۰ میلیون ریال است .

دانش‌آموختگان رشته پزشکی که یکی از ۳ رشته پرطرفدار علوم‌پزشکی به حساب می‌آید برای خرید تعهدات خود باید مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال پرداخت کنند. همچنین هزینه خرید تعهدات خدمت برای دانش‌آموختگان ۲ رشته دیگر پرطرفدار علوم‌پزشکی یعنی رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب ۳۴۰ میلیون ریال و ۲۸۰ میلیون ریال است. 

جدول هزینه خرید تعهدات سالیانه آموزش رایگان برای گروه دوم، دانش‌آموختگان از سال تحصیلی ۱۳۹۱-۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به شرح زیر است:

2

دکتر علامه در نامه خطاب به روسای دانشکده‌های علوم‌پزشکی تهران درباره خرید تعهدات آموزش رایگان در ارتباط با دانش‌آموختگان از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به بعد نوشته است: «مبالغ هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان برای دانش آموختگانی که بر اساس قوانین ضوابط، امکان خرید این تعهدات را دارند از سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به بعد مطابق با نرخ واقعی و به قیمت تمام شده آموزش یعنی سرانه اختصاص یافته برای تربیت دانشجوی مورد نیاز کشور، که از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و محاسبه می‌شود، توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت هر ساله اعلام خواهد شد.

با توجه به اینکه مبالغ خرید تعهدات هزینه تعهدات آموزش رایگان معادل هزینه‌های ناشی از انصراف و یا اخراج دانشجویان است، مبالغ موضوع بند ب و ج، ملاک عمل جهت دریافت هزینه‌های ناشی از انصراف و یا اخراج دانشجویان خواهد بود.»

 معاون آموزشی وزیر بهداشت در ارتباط با میزان وثیقه دانشجویان برای خروج از کشور، خرید تعهدات خدمت، انصراف و اخراج دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی بر مبنای میزان سرانه سالانه تربیت هر دانشجو پیشنهاداتی ارائه داد. 

دکتر ابوالفضل باقری‌فرد در نامه‌ای خطاب به در نامه‌ای خطاب به ابراهیم گلمکانی، دبیر هیات‌های امنا، مجامع و شوراهای وزارت بهداشت؛ مهر ماه سال جاری پسشنهاداتی درباره خرید تعهدات خدمت آموزش رایگان ارائه داد.  در نامه معاون آموزشی وزیر بهداشت آمده است: «میزان وثیقه دانشجویان برای امکان خروج، معادل سرانه اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ است.»

همچین در بخش دیگری از این نامه آمده است: «از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هزینه خرید تعهدات برای افرادی که قانونی امکان خرید دارند و هزینه انصراف و استنکاف دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دکتری تخصصی Ph.D، دستیاری تخصصی، دستیاری فوق‌تخصصی و فلوشیپ) مطابق سرانه اختصاص یافته برای تربیت دانشجوی مورد نیاز کشور که از سوی سازمان برنامه و بودجه  سال ۱۴۰۲ به اضافه هزینه‌های پرداخت شده، جریمه هزینه و فرصت از دست رفته (شامل جریمه، کمک هزینه و سرانه) است.»

سرانه سالانه تربیت هر دانشجوی مقطع کارشناسی علوم‌ پزشکی ۸۵۲ میلیون ریال است. همچین میزان سرانه تربیت هر دانشجوی مقطع کارشناسی‌ارشد رشته‌های علوم‌پزشکی نیز به یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال می‌رسد. میزان سرانه سالانه تربیت هر دانشجو برای تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری تخصصی بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه، ۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال است. همچنین سرانه تربیت دانشجوی ۳ رشته‌ پرطرفدار علوم‌پزشکی یعنی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی معادل ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال است. 

میزان سرانه تربیت دستیاران بالینی بر اساس محاسبات سازمان برنامه و بودجه معادل ۳ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال است و این سرانه برای دوره فوق‌تخصصی و فلوشیپ نیز ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال است. 

میزان سرانه سالانه تعیین شده سازمان برنامه و بودجه برای تربیت دانشجو در سال ۱۴۰۲

ردیف

مقطع تحصیلی

مبلغ
  کارشناسی

۸۵۲ میلیون ریال

۲ کارشناسی‌ارشد

یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال

۳ دکتری تخصصی Ph.D

۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال

۴ پزشکی

 ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال

۵ دندانپزشکی

 ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال

۶ داورسازی

 ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال

۷ دستیاری بالینی

۳ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال

۸ فوق‌تخصصی و فلوشیپ

۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال

 

 

 

 

ارسال نظر