شناسه خبر : 35563

کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم قرار گرفت

کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم قرار گرفت

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون (۲۰ تیر) در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا ، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (۲۰ تیر) با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودروها بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، هرچند افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق خواهد شد. کاهش تندی باد تا ساعات پایانی سه‌شنبه همراه با افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق می‌شود و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

با تداوم این شرایط جوی تا صبح فردا (۲۱ تیر) همزمان با آغاز تردد خودروها افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود. وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، اگرچه احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق می‌شود.

با توجه به افزایش تندی باد تا اواخر وقت چهارشنبه پراکندگی آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود، اگرچه وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات احتمال گسیل و انتقال گردوخاک در برخی مناطق مستعد را به‌دنبال خواهد داشت.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۰۳ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول(سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

ارسال نظر