شناسه خبر : 30164

پرونده تفکیک آب شرب و بهداشتی در تهران بسته شد

پرونده تفکیک آب شرب و بهداشتی در تهران بسته شد

هرچند که ایده "تفکیک آب شرب و آب بهداشتی" در ایران، سابقه‌ای بیش از یک دهه دارد اما علیرغم نظرات مختلف طی سال های اخیر، هنوز این طرح وارد مرحله اجرایی نشده و آنطور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران نیز اعلام کرده، برنامه ای برای اجرای این طرح در پایتخت نیست، چراکه توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی مدت زمان زیادی است که پشت در تصمیم‌گیری‌ها مانده و نظرات متفاوتی برای اجرای این طرح داده می‌شود. حساسیت سازمان های ناظر بر کیفیت آب بهداشتی دلیلی شد تا این طرح تا کنون مورد توجه جدی مسئولان آبی قرار نگیرد و این در حالی است که ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد آب با هزینه های گزاف تولید و با هزینه های بسیار سنگین تصفیه می شود و سپس در پروسه های هزینه بر تبدیل به آب قابل شرب می شود و در شبکه توزیع شهری قرار می گیرد.

این فرایند درحالی است که فقط شش درصد از آب تولیدی به مصرف شرب انسانی می رسد و مابقی صرف مصارف بهداشتی (شست و شو)، آبیاری فضای سبز خانگی و استحمام می شود و در واقع بخش اعظمی از هزینه های تولید آب شرب در پروسه مصرف، به هدر می رود.

با این حال، عزم جدی برای اجرای این طرح در وزارت نیرو وجود ندارد و آنطور که محمدرضا بختیاری - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران گفته، اجرای طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی در تهران توجیه ندارد، چراکه تهران به دلیل اینکه آب خام با کیفیتی دارد و هزینه های تصفیه در تهران نسبت به اینکه شبکه ایجاد کنیم بسیار کمتر است، لذا اگر بخواهیم تفکیک آب شرب و بهداشتی را داشته باشیم حداقل باید ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه احداث شود.

وی با بیان اینکه این مساله بدین معناست که نیازمند ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح هستیم، گفت: اجرای طرح تفیک آب شرب و بهداشتی هیچگونه توجیه اقتصادی در تهران ندارد. در پایتخت کیفیت آب خام بالاست و هزینه های تصفیه آب در تهران نسبت به اجرای این طرح بسیار پایین تر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه حتی اجرای این طرح در درازمدت نیز منفعت اقتصادی به دنبال نخواهد داشت، اظهار کرد: اجرای این طرح در تهران مورد بحث نیست و با توجه به اینکه کیفیت آب خام در تهران بالاست معنا و مفهومی برای اجرای آن وجود ندارد.

پرونده تفکیک آب شرب و بهداشتی در شرایطی در تهران بسته شده که هر روز وضعیت منابع آبی تهران نسبت به روز قبل بدتر می شود و باید چاره اساسی برای مقابله با مصرف بالای آن درنظر گرفته شود؛ هرچند که شاید اجرای این طرح نیز نتواند ریسمان نجات منابع آبی باشد اما بی شک منابع آبی نیازمند یک تغییر رویه و توجه بیشتر هستند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای