شناسه خبر : 36893

اختصاصی چابک آنلاین؛

افزایش ۵ درصدی سود پلیمرسازان بورسی در فصل بهار

افزایش 5 درصدی سود پلیمرسازان بورسی در فصل بهار

پس از تاخیر یک ماهه ، صورت های مالی پتروشیمی شازند اراک (نماد شاراک) نیز بر روی سایت کدال قرار گرفت تا کارنامه عملکرد پتروشیمی های تولید کننده محصولات پلیمری در بازار سهام به نمایش درآید.

چابک آنلاین، سعید رشیدی، پتروشیمی اراک پیشتر افزایش میزان تولید وسودسازی را برای سهامداران خود نوید داده بود، اما سود سازی آن در سه ماهه ابتدایی 1402 تنها با یک درصد رشد رو به رو شد.

روندی که در برخی دیگر از پلیمری های بورسی مانند «مارون» ، «شکبیر» و «شجم» نیز دیده  شد.

این شرکت ها نیز تا پایان خردادماه 1402 با افت شدید سودسازی رو به رو شده اند.

آمارها نشان می دهد ، عملکرد این شرکت ها منجر به کاهش سودسازی صنعت نشده و با توجه به عملکرد خوب سایر نمادهای فعال در این گروه ، مجموعه سود سازی پلیمر سازان بورسی حدود 5درصد رشد کرده است.

شناسایی سود 18 هزارو 240 میلیارد تومانی در صورت های مالی حسابرسی نشده 11 پتروشیمی تولیدکننده محصولات پلیمری در حالی است که مجموع درآمدهای عملیاتی این گروه در محدوده بهار سال قبل مانده است.

در جدول زیر تغییرات درآمد و سودسازی 11 شرکت پلیمر ساز بورسی بایکدیگر مقایسه شده است.

Capture

براساس ارقام موجود ، بهترین عملکرد درسود سازی به نمادهای «شگویا» ، «جم پیلن» و «شبصیر» تعلق می گیرد.

شرکت های تولید کننده مواد پلیمری در سال جاری با ریسک افزایش قیمت نهاده ، قیمت انرژی ، کاهش قیمت های جهانی و قیمت های داخلی رو به رو شده اند.

این موضوع در حالی بوده که شرکت ها نتوانستند میزان بهره وری خود را چندان بالاببرند .

از این رو، این شرکت ها برنامه هایی را برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره تولید و فروش محصولات با ارزش افزوده بالارا در دستورکار خود قرار داده اند.

در کنار این موارد، با حضور ایران در جمع اعضای دائمی اجلاس شانگهای، شرایط برای افزایش صادرات و کاهش هزینه های مبادلاتی شرکت ها فراهم شده که این موضوع هم می تواند تا پایان سال تاثیر بسیار زیادی در میزان فروش و سودهای آنها داشته باشد.

در این راستا،طبق گفته مدیران صنعت ، منطقه ویژه مکران به عنوان سومین منطقه تولید محصولات پلیمری درحال راه اندازی است که کمک بسیار زیادی به افزایش صادرات ایران می کند.

 

ارسال نظر