شناسه خبر : 45876

رشد ۳۰ درصدی تولید ماشین آلات معدنی

رشد ۳۰ درصدی تولید ماشین آلات معدنی

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه بر اساس آمار ۱۰ ماهه ۱۴۰۲، نسبت به سال ۱۴۰۱، ۳۰ درصد رشد تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی داشتیم گفت: هر جایی که نیاز در داخل داریم تولید را افزایش داده و سپس به صمت صادراتی شدن می‌رویم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، سید محمد موسوی اظهار کرد: میراث دار یک دهه عدم تحرک و عدم جدیت در تولید بودیم. مثلا در حوزه ماشین آلات راهسازی و معدنی شرکت های بزرگی مثل هپکو  و برخی شرکت‌های دیگر به دلیل واگذاری‌های غلطی که در زمان خصوصی سازی به افراد نااهل  شد، دچار رکورد شده بودند.

وی افزود: آمار تولید سال ۱۴۰۰ به عدد ۱۷۰۰ رسیده بود. برآوردها نشان از ۱۵ هزار ماشین آلات فرسوده راهسازی و معدنی در کشور بود. حرکت جهشی برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شد و شاهد افزایش تولید ۱۰۰ درصدی در این حوزه بودیم. در سال ۱۴۰۱ علاوه بر هپکو ۱۰ شرکت فعال بخش خصوصی در این حوزه فعالیت کردند و حاصل دستاورد آنها تولید ۳۵۰۰ ماشین آلات معدنی و راهسازی در سال ۱۴۰۱ بود.

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات تصریح کرد: همین برنامه رشد را برای سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی کردیم. بر اساس آمار ۱۰ ماهه، ۳۰ درصد رشد تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی در سال۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ داشتیم.

وی در ادامه گفت: برنامه داریم ۱۵ هزار ماشین آلات راهسازی و معدنی فرسوده را نوسازی کنیم و سپس به سمت صادراتی شدن این محصولات برویم. به تبع اینکه در حال حاضر نیاز در داخل داریم صادرات انجام نمی شود. در این حوزه هر جایی که تولید داخل نداریم اجازه واردات می دهیم. اعلام می کنیم  که ضمن حمایت از تولید ماشین آلات در داخل کشور آنجایی که تولید نداریم اجازه واردات دهیم و دست معدن کاران را از ماشین آلات پرکنیم.

موسوی در پاسخ به اینکه در بخش تولید ماشین آلات کشاورزی چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: در حوزه تراکتور  در سال ۱۴۰۱ نه تنها تولید نیاز کشور را کاملا تامین کرد، بلکه در سال ۱۴۰۲ صادرکننده شدیم و امروز اجزا و قطعات و تراکتور کامل صادر می‌کنیم. تاکنون نیز ۲۲ میلیون دلار تراکتور صادر کردیم.

وی در ادامه گفت: هر جایی که نیاز در داخل داریم تولید را افزایش می دهیم و تامین می‌کنیم و سپس به صمت صادراتی شدن می رویم.

به گفته وی  برنامه ما در حوزه تجهیزات پزشکی فقط تامین داخل نیست بحث های صادراتی است. در حوزه تجهیزات پزشکی مانیتورینگ علائم حیاتی را به ۷۰ کشور دنیا صادر می کنیم. تجهیزات اتاق عمل را به بیش از ۱۰ کشور دنیا صادر می کنیم.

معاون وزیر صمت در پایان گفت: در سال رشد تولید گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در مردادماه نشان داد که ۱۸ درصد در حوزه تولید ماشین آلات و تجهیزات رشد داشتیم. گزارش مرکز پژوهش های مجلس ۹ ماهه ابتدای سال از رشد تولید شرکت های بورسی نزدیک به ۱۱ درصد را در حوزه ماشین آلات اعلام کردند. تقریبا شاخص شرکت های تولید بورسی ۵۰ درصد از تولیدکننده‌های این حوزه را شامل می شوند. پس رشد تولید خوبی که امسال با وجود تمام مشکلات رقم خورده داریم و کنارش نیز برنامه‌های صادراتی مدنظر است. با تمام شرکت‌هایی که چند ده تا چند صد میلیون دلاری صادرات داشتند تماس گرفته و نیازهای تولید آنها احصا شده است و یک برنامه جهش صادراتی برای سال ۱۴۰۳ در حال طراحی است که اجرایی شود.

ارسال نظر