شناسه خبر : 37024

از دراکولای گمشده تا نبش قبر کریستف کلمب

از دراکولای گمشده تا نبش قبر کریستف کلمب

آیا می‌دانید «کریستف کلمب»، که از اقیانوس اطلس گذشت و مسیر را برای استعمار قاره آمریکا باز کرد، در کجا دفن شده است و یا مقبره «لئوناردو داوینچی»، مشهورترین و تاثیرگذارترین چهره ایتالیایی رنسانس کجاست؟ دانستن این موضوع شاید برای همه اهمیت نداشته باشد، اما قطعا یافتن این گورها برای تاریخدان‌ها و باستان‌شناس‌ها مهم است، چون اطلاعات ارزشمندی را در اختیارشان می‌گذارد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا،‌ گورها همواره برای باستان‌شناسان و جویندگان گنج جذاب بوده‌اند؛ چراکه بسیاری از اکتشافات از همین گورهای باستانی به دست می‌آیند، اما این گورها اغلب به افراد مشهور تاریخ تعلق ندارد. هرچند این اکتشافات می‌تواند اطلاعاتی را درباره جنسیت، قومیت، ارتباطات خانوادگی و رژیم غذایی افراد ارائه دهد و مهم‌ترین ابهامات تاریخی را برطرف کند.

در ادامه، لایوساینس که به جست‌وجوی گورهای گم‌شده شخصیت‌های مشهور برآمده، تعدادی دیگر از این چهره‌ها را که مکان دفن‌شان نامشخص است، معرفی می‌کند.

۱. «شاهزادگان در برج»

1

شاید یکی از نفرت انگیزترین اعمال «ریچارد سوم»، دستور قتل دو برادرزاده جوانش یعنی «ادوارد» ۱۲ ساله و «ریچارد» ۹ ساله باشد. پس از مرگ پدر «ادوارد» جوان در سال ۱۴۸۳ میلادی، پادشاه «ادوارد چهارم»، برادرش «ریچارد» تاج و تخت را با عنوان «ریچارد سوم» به دست گرفت و دو شاهزاده جوان را به ظاهر برای محافظت از خودشان تا زمانی که یکی از آن‌ها به اندازه کافی بزرگ شود، در «برج لندن»‌ حبس کرد. با این حال، شاهزاده‌ها دیگر هرگز دیده نشدند و ادعا می‌شود که «ریچارد سوم» آن‌ها را در همان سال به قتل رساند. در قرن هفدهم، کارگران دو اسکلت کوچک را در برج کشف کردند، اما مشخص نیست که آیا آن‌ها استخوان‌های شاهزاده‌های گمشده بودند یا خیر.

۲. «موکتزومای دوم»

2

«موکتزومای دوم»، پیش از هجوم اسپانیایی‌ها، یکی از آخرین امپراتورهای مکزیک مرکزی بود. مشهور بود که «موکتزومای دوم»  امیدوار است اسپانیایی‌های مهاجم را آرام کند و سعی کرد آن‌ها را با طلا بخرد. دو روایت متفاوت درباره مرگ «موکتزومای دوم» در سال ۱۵۲۰ وجود دارد؛ اینکه از سوی یکی از اسپانیایی‌ها به او خیانت شد، یا اینکه توسط یکی از مردم خودش مجروح و کشته شد. بر اساس برخی از گزارش‌ها، جسد او چند روز بعد سوزانده شد، اما بقایای او هرگز پیدا نشد.

۳. آتاهوالپا

3

سرنوشتی مشابه «موکتزوما» برای «آتاهوالپا»، آخرین امپراتور اینکاها، رقم خورد که در سال ۱۵۳۳ میلادی در راه «کوزکو» واقع در «پرو»، توسط فاتحان اسپانیایی به فرماندهی «فرانسیسکو پیزارو» به اسارت درآمد. «آتاهوالپا» پیشنهاد داد که با پر کردن یک اتاق با طلا و دو اتاق دیگر با نقره آزادی خود را بخرد، اما پس از رسیدن مقدار زیادی از گنج، «پیزارو» دستور اعدام «آتاهوالپا» را صادر کرد. گفته می‌شود که او را با رسوم مسیحیت دفن کردند، اما چندین روایت نشان می‌دهد که جسد او بعداً توسط پیروانش نبش قبر شد. امروزه محل دفن او مشخص نیست.

۴. کریستف کلمب

4

محل بقایای «کریستف کلمب»، کاوشگر جنوایی که برای نخستین‌بار از اقیانوس اطلس گذشت و مسیر را برای استعمار قاره آمریکا توسط اروپایی‌ها هموار کرد، هنوز مشخص نیست. پس از درگذشت «کلمب»‌ در سال ۱۵۰۶ میلادی، جسد او در «وایادولید» واقع در اسپانیا دفن شد، اما بعدها نبش قبر شد و نخست در «سویل» واقع در اسپانیا و سپس در «سانتو دومینگو» واقع در «جمهوری دومینیکن» دفن شد. اکنون مقام‌های «سانتو دومینگو» و «سویا» هر دو ادعا می‌کنند که استخوان‌های «کلمب» را در اختیار دارند و هیچ‌کس نمی‌داند که کدام حقیقت را می‌گویند.

۵. کامهامها اول

5

 

«کامهامها اول» نخستین پادشاه جزایر «هاوایی»‌ بود. در ابتدا تک تک جزیره‌های «هاوایی»‌ را یک خانواده سلطنتی متفاوت اداره می‌کرد. خانواده «کامهامها» صاحب بزرگ‌ترین این جزیره‌ها یعنی «هاوایی»‌ بود.

تصور می‌شد «کامهامها»‌ یک پیشگویی بومی هاوایی را عملی خواهد کرد و پادشاه تمام جزایر خواهد شد. در سال ۱۷۹۵ میلادی، او پس از سال‌ها نبرد و مذاکره صاحب این عنوان شد و تا زمان مرگش در سال ۱۸۱۹ پادشاه باقی ماند. استخوان‌های او در یک غار مقدس قرار داده شدند و موقعیت مکانی آن نیز بر اساس نوعی سنت «هاوایی» مخفی نگه داشته شد.

۶. تکامسه

7

«تکامسه»‌ یکی از رهبران مردم «شوونی»‌ بود که سعی داشت بومیان آمریکا را متحد کند تا در برابر اشغال سرزمین‌های خود توسط «ایالات متحده اولیه» مقاومت کنند. او در سال ۱۷۶۸ میلادی در «اوهایو»‌ متولد شد و چندین سال با استعمارگران جنگید. «تکامسه»‌ در جنگ سال ۱۸۱۲ میلادی با بریتانیا علیه ایالات متحده آمریکا متحد شد،‌ اما انگلیسی‌ها او را رها کردند و «تکامسه» در سال ۱۸۱۳ حین رهبری گروهی از سربازان برای مقابله با سربازان بی‌شمار آمریکایی درگذشت. گفته می‌شود که او در نزدیکی زمین نبرد دفن شد، اما هیچ اسنادی درباره محل گور او وجود ندارد.

۷. لئوناردو داوینچی

8

«لئوناردو داوینچی»‌ که هنرمند، مهندس و دانشمند بود، شاید مشهورترین چهره ایتالیایی رنسانس باشد، اما هیچ‌کس مطلع نیست که استخوان‌های او دقیقا در چه نقطه‌ای دفن شده‌اند. او در سال ۱۵۱۹ میلادی در فرانسه درگذشت و در یک عمارت دفن شد، اما این عمارت در جریان انقلاب فرانسه به شدت آسیب دید و در سال ۱۸۰۲ میلادی تخریب شد. بسیاری از گورهای این مکان تخریب شدند یا محتوای آن‌ها به مکان دیگری منتقل شد. از این رو محل دفن بقایای «داوینچی»‌ امروزه مشخص نیست.

۸. ولاد دراکولا

9

«ولاد دراکولا»‌ که با نام «ولاد به میخ‌کِشنده»‌ نیز شناخته می‌شود، در قرن پانزدهم میلادی حکمران «والاچیا» بود و برای استقلال این منطقه از ترک‌های عثمانی جنگید. گفته می‌شود او لقب «به میخ‌کِشنده‌»‌ را به‌دست آورد؛ چراکه روش مورد علاقه‌اش برای اعدام این بود که دشمنانش را چهار میخ می‌کرد. نام خانوادگی «ولاد»‌ که «دراکولا» (Drăculea) است در زبان رومانی «اژدها» معنی می‌شد، اما امروزه معنای آن «شیطان» است. داستان‌های او الهام‌بخش قصه‌های «دراکولای خون‌آشام» شد. مقبره او هرگز پیدا نشد.

۹. فرانسیس دریک

10

«فرانسیس دریک» که کاپیتان مورد علاقه ملکه الیزابت اول بود، در سال ۱۵۹۶ در پاناما در سال ۱۵۹۶ کشته شد. پس از مرگ او جسدش را زره پوشاندند، در تابوت سربی مُهر و موم کردند و در حدود ۲۴ کیلومتری شهر پورتوبلو در دریا دفن کردند. از آن زمان غواصان، باستان‌شناسان و جویندگان گنج به دنبال آن بوده‌اند، اما تاکنون، محل دقیق بقایای او پیدا نشده است.

۱۰. هارالد دندان‌آبی

11

«هارالد دندان‌آبی(بلوتوث) گورمسون» پادشاه قرن دهمی دانمارک و نروژ بود که برای متحد کردن قبیله‌های وایکینگی این منطقه شهرت دارد. لقب او ممکن است به علاقه او به بلوبری اشاره داشته باشد یا ممکن است به این معنی باشد که او دندان بدی داشت که سیاه یا آبی به نظر می‌رسید. باستان‌شناسان تاکنون چندین مورد از بقایای استحکامات ساخته «بلوتوث»‌ را کشف کرده‌اند، اما هنوز اثری از مقبره او پیدا نشده است.

ارسال نظر