شناسه خبر : 44733

رشد ۳ برابری صدور پروانه‌های نوسازی در بافت‌های فرسوده تهران

رشد ۳ برابری صدور پروانه‌های نوسازی در بافت‌های فرسوده تهران

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به در حال ساخت بودن بیش از ۲۱۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم تاکنون، گفت: بسته‌های تشویقی تعریف شده به‌ویژه بسته ۱۹ بندی شهرسازانه، در شتاب‌بخشی به این موضوع در سراسر کشور موثر بوده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «محمد آیینی» افزود: یکی از محورهای اصلی فعالیت دولت سیزدهم، شتاب‌بخشی به نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده و مساله‌دار شهری کشور است.

وی ‌گفت: به دلیل حجم بالای بناهای ناپایدار و غفلت‌هایی که در گذشته انجام شده، دولت خود را مکلف و متعهد می‌داند که با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی به این موضوع شتاب بدهد و بر این اساس به سمت مردمی‌سازی این کار حرکت کرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بیان داشت: مردمی سازی در قالب تدوین و اجرای بسته‌های تشویقی مختلف است تا بتواند هزینه‌های ساخت در بافت‌های فرسوده را کاهش داده و در سرمایه‌گذاران انگیزه لازم را ایجاد کند.

آیینی خاطرنشان کرد: این بسته‌های تشویقی در قالب تخفیف در پروانه، تسریع در زمان صدور پروانه، اسکان موقت، تسهیلات بانکی و همچنین بسته ۱۹ بندی شهرسازانه است که در بسته ۱۹ بندی نیز مواردی همچون طبقه تشویقی، تراکم تشویقی، تغییر کاربری‌های ارزش افزا، تسهیل در تامین پارکینگ و غیره دیده شده و این‌ها مواردی است که برای سازنده‌ها مهم بوده و رغبت لازم را برای حضور در بافت‌های فرسوده و سرمایه‌گذاری در آنها ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر موثر بودن این سیاست، خاطرنشان کرد: هر کجا این بسته‌های تشویقی توسط شهرداری‌ها و نظام بانکی کشور اجرایی شده است، شاهد رشد جدی در نوسازی بافت‌ها هستیم به طوری که تاکنون رشد سه برابری در صدور پروانه‌های نوسازی را در بافت‌های فرسوده شهر تهران شاهد هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در مجموع این بسته تشویقی در ۹۰۰ شهر اجرا می‌شود و آمارها حاکی است نسبت به پیش از تصویب بسته، رشد جدی در ساخت و سازها در بافت فرسوده به ثبت رسیده است.

آیینی گفت: در ۹ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد رشد صدور پروانه‌ها در بافت‌های فرسوده شهری به ثبت رسید و با توجه به اینکه بهمن و اسفند به طور معمول بهار صدور پروانه‌های ساختمانی در کشور است، می‌توانیم شاهد شکسته شدن رکورد سه دهه گذشته در موضوع نوسازی مسکن را شاهد باشیم.

ارسال نظر