شناسه خبر : 46553

ربات انسان‌نمای چین رکورد سرعت را شکست

ربات انسان‌نمای چین رکورد سرعت را شکست

ربات انسان‌نمای H۱ شرکت یونی‌تری(Unitree) رکورد سرعت جهانی را شکست و روی پله‌ها بالا و پایین رفت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا،  شرکت چینی یونی‌تری رباتیکس(Unitree Robotics) در حال ثبت رکورد جدیدی از سرعت جهانی برای ربات انسان نمای H۱ خود است. در ویدئویی که به تازگی منتشر شده، این ربات دو پا در حال حرکت با سرعتی که ادعا می‌شود ۳.۳ متر در ثانیه(۱۱.۹ کیلومتر در ساعت) است، دیده می‌شود.

به نقل از نیواطلس، این ربات اولین بار در ماه دسامبر سال گذشته معرفی شد. H۱ اولین مدل انسان نمای یونی‌تری است. در گذشته، این شرکت بیشتر به ربات‌های چهارپای شبیه به سگ خود شناخته شده بود.

نسخه معرفی شده اولیه H۱ دارای قد ۱۸۰/۵ سانتی‌متر و وزن تقریبا ۴۷ کیلوگرم است و می‌تواند تا ۳۰ کیلوگرم بار حمل کند. هر یک از پاهای آن به لطف مفاصل لگن، زانو و مچ پا دارای پنج درجه آزادی حرکت است. مفاصل شانه و آرنج به هر بازو در مجموع چهار درجه آزادی می‌دهند.

این ربات از طریق یک دوربین تشخیص عمق Intel RealSense D۴۳۵i که روی سر آن قرار دارد و یک ماژول لیدار Livox MID۳۶۰ از محیط اطراف خود به صورت ۳۶۰ درجه تصویربرداری می‌کند. خروجی این دستگاه‌ها در لحظه توسط ریزپردازنده‌های Dual Core i۷-۱۲۶۵U اینتل تجزیه و تحلیل می‌شوند.

در ویدئویی که به تازگی منتشر شده است، آخرین نسخه ربات H۱ به نام Evolution V۳.۰ کارهای بیشتری انجام می‌دهد. مهمتر از همه، همانطور که قبلا ذکر شد، سرعت آن در امتداد یک سطح صاف با سرعت ۳.۳ متر بر ثانیه گزارش شده است. به گفته یونی‌تری، این یک رکورد جهانی جدید برای یک ربات انسان‌نما است.

ربات دو پا «کسی»(Cassie) متعلق به شرکت Agility Robotics در سال ۲۰۲۲ با طی مسافت ۱۰۰ متر در ۲۴.۷۳ ثانیه که به طور میانگین به ۴.۰ متر در ثانیه(۱۴.۴ کیلومتر در ساعت) می‌رسد، رکورد جهانی دو سرعت رباتیک را به نام خود ثبت کرد. با این حال، «کسی» اساسا فقط مجموعه‌ای از پاها و یک «سر» است، نه یک ربات انسان‌نمای کامل.

شرکت رقیب فیگور(Figure) هنوز سرعت راه رفتن را در ربات انسان‌نمای خود در اولویت قرار نداده است و در حالی که مدل فونیکس(Phoenix) استارت‌آپ Sanctuary در این برهه از زمان حتی پا ندارد و سازندگان آن بیشتر بر مهارت‌های کارهای دستی آن تمرکز کرده‌اند که به طرز باورنکردنی سریع به نظر می‌رسد. تسلا به تازگی سرعت راه رفتن جدیدی را برای ربات انسان نمای کامل اپتیموس(Optimus) خود به رخ کشیده است، اگرچه این سرعت تنها ۰.۶ متر بر ثانیه بود.

ارسال نظر