شناسه خبر : 42703

واکنش عصبی به ترس موجب ایمن‌تر شدن رانندگی هوش‌مصنوعی می‌شود

واکنش عصبی به ترس موجب ایمن‌تر شدن رانندگی هوش‌مصنوعی می‌شود

محققان با درس گرفتن از بخش «بادام‌واره» مغز درباره آینده‌نگری و پیش‌بینی خطر و رانندگی محتاطانه اقدام به طراحی یک شبکه عصبی خاص برای ایجاد حس ترس در سامانه‌های رانندگی خودکار کرده‌اند تا ایمنی رانندگی را افزایش دهند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، رانندگی در زمستان یا در شرایط توفانی می تواند موجب احساس ترس و در نتیجه احتیاط بیشتر شود؛ حال سوال این است که آیا می‌توان نوعی از احساس مشابه ترس و رانندگی محتاطانه را در درون یک خودروی بدون راننده برنامه‌ریزی کرد؟ تحقیقات جدید حاکی از پاسخ مثبت به این سوال است. سیستم‌های هوش مصنوعی می توانند با وارد کردن ویژگی‌های عصبی مشابه آنچه انسان ها در زمان احساس ترس تجربه می‌کنند، به رانندگان محتاط‌تر و ایمن‌تری تبدیل شوند.

در حقیقت، محققان کشف کردند که این شگرد می تواند به یک سامانه رانندگی خودکار هوش مصنوعی کمک کند تا عملکرد ایمن‌تری نسبت به سامانه‌های مشابه داشته باشد.

«چن لو» (Chen Lv) استاد و مدیر آزمایشگاه «تحقیقات خودکار» در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سنگاپور به طراحی این سامانه جدید کمک کرده است. او خاطرنشان کرد که در سال های اخیر حوزه‌های نوروساینس (علوم عصبی) و روان‌شناسی کاوش های عمیق‌تری در حیطه فعالیت‌های داخلی

به گفته لو، ترس از حیث بقا احتمالا اساسی‌ترین و مهم‌ترین احساس در انسان ها و حیوانات است. وی خاطرنشان کرد که مطالعات روان‌شناسی و علوم عصبی حاکی است که نه تنها ترس بلکه تخیل و پیش بینی وضعیت‌های خطرناک نیز در بقا نقش ایفا می کنند.

این محقق افزود: ما در نتیجه چنین بینش‌هایی یک پارادایم هوش ماشینی مانند مغز طراحی کردیم که بتواند حس ترس را کسب کند و از این طریق ایمنی را ارتقا دهد.

این ماموران رانندگی خودکار ابداع شده توسط تیم تحقیقاتی «لو» یاد گرفتند که چگونه از طریق پیش بینی با سناریوهای خطرناک کنار بیایند و به این ترتیب احتمال تصمیمات یا اقدامات خطرناک سیستم کاهش پیدا می کند.

لو و تیم تحقیقاتی او در این مطالعه شبکه عصبی خاص ابداعی خود موسوم به FNI-RL را از طریق شبیه‌سازی آزمایش کردند و آن را با ۱۰ سیستم رانندگی خودکار دیگر مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که این شبکه عصبی عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر ماموران (کارگزاران) هوش مصنوعی دارد.

وی خاطرنشان کرد که این آزمایش ها در مراحل اولیه کار هستند و کارهای بسیار بیشتری باید انجام شود تا بتوان این سامانه را مثلا در یک شرکت خودروسازی به کار گرفت.

 

ارسال نظر