شناسه خبر : 40417

وقوع ۱۳ هزار ۳۴۶ زلزله و پس‌لرزه در محدوده سرزمینی ایران در ۵ سال

وقوع 13 هزار 346 زلزله و پس‌لرزه در محدوده سرزمینی ایران در 5 سال

داده‌های مرکز لرزه نگاری ایران ۶۳۸ زلزله بزرگ و ۱۲ هزار ۷۸ پس لرزه در ۵ سال اخیر ثبت کرده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، بر اساس اطلاعات داده‌های مرکز لرزه نگاری ایران، از سال 1396 تا کنون 13 هزار 346 زلزله و پس‌لرزه در محدوده سرزمینی ایران رخ داده است. بر این اساس تعداد 12 هزار 78 رخداد معادل 90.4 درصد از کل زمین‌لرزه‌های ایران رویداد وابسته یا به معنای دیگر پس لرزه بوده است.

پس لرزه در خرابی‌های پس از زمین‌لرزه‌ها نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند و با آسیب دیدگی ساختمان‌ها در شوک اصلی بدون فرو ریزش کلی ساختمان، رخدادهای مستمر پس لرزه‌ها که گاه مانند زلزله‌های غرب افغانستان یا زلزله‌های پازارچیک و البیستان ترکیه، تعدادی از آنها بزرگ نیز هستند، موجب فرو ریزش گسترده ساختمان‌های ترک خورده و آسیب دیده می شود.

بر اساس این اطلاعات، توزیع پس لرزه‌ها، کمک موثری در حدس روند گسیختگی گسلی و تعیین محل گسل مسبب زلزله‌ها است. نکته مهم در سرزمین ایران، رفتار متفاوت پهنه‌های مختلف در روند رخداد پس لرزه ها شامل تعداد، مدت دوام و بزرگی آن‌ها است و حتی برای زلزله‌های اصلی  نیز یکسان است.

* 638 زلزله در 5 سال اخیر ایران را لرزاند

در این راستا، علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به خبرنگار فارس گفت: طی 5 سال اخیر 638 زلزله بزرگ در ایران رخ داده است و نوسازی بافت‌های فرسوده منطبق با قوانین تدوین شده ساختمان بسیار اهمیت دارد.

به گزارش فارس، زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می‌کند. زمین‌لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله‌سنج یا لرزه‌نگار ثبت می‌شوند. هر چقدر، کانون زلزله عمیق‌تر باشد، آسیب رسیدگی هم، کمتر می‌شود.

زلزله

ارسال نظر