شناسه خبر : 30643

علائم ابتلا به زیرسویه جدید کرونا چیست؟

علائم ابتلا به زیرسویه جدید کرونا چیست؟

در هفته‌های اخیر زیرسویه جدید و مسری امیکرون موسوم به XBB.۱.۵ در ایالات متحده و چندین کشور دیگر جهان شیوع یافته که منجر به نگرانی‌هایی نسبت به احتمال اوج‌گیری دوباره کرونا شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، براساس داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، این زیرسویه به سرعت گسترش یافته و از حدود یک درصد موارد ابتلا در ماه دسامبر به عامل ۴۳ درصد موارد ابتلا به کووید۱۹ تا تاریخ ۱۳ ژانویه در ایالات متحده تبدیل شد.

کارشناسان هشدار داده اند که این زیرسویه بسیار مسری بوده و می تواند منجر به افزایش شمار مبتلایان به کووید۱۹ در جهان شود.

زیرسویه XBB.۱.۵ چه تفاوتی با دیگر واریانت‌های کووید۱۹ دارد؟

XBB.۱.۵ که اکنون با عنوان غیررسمیِ "کراکن" نیز نامیده می شود، نتیجه ادغام دو زیرسویه BA.۲  امیکرون است.

داده های تحقیقات دانشگاه "جان هاپکینز" نشان می دهد که این گونه دارای قابلیت اتصال قوی تری به گیرنده میزبان است. این موضوع باعث می شود که XBB.۱.۵ مسری تر شود. سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده که این زیرسویه جدید امیکرون تاکنون مسری ترین واریانت کووید۱۹ است.

علائم ابتلا به زیرسویه XBB.۱.۵ چیست؟

به گزارش مدیکال اکسپرس، با داده‌های موجود کنونی، علائم ابتلا به این زیرسویه امیکرون مشابه با سویه‌های قبلی است و شواهدی از اینکه XBB.۱.۵ منجر به تشدید عفونت می شود نیز وجود ندارد. جهش های اخیر در کروناویروس باعث شده تا سویه های جدید، قدرت بیماری زایی کمتری داشته باشند.

چگونه می توان از ابتلا به این زیرسویه پیشگیری کرد؟

- واکسن بزنید.

- تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ به خصوص مکان های سرپوشیده خودداری کنید.

- دست های خود را مرتبا بشویید.

- استفاده از ماسک را به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، جدی بگیرید.

  • امیر

    با سلام و احترام پس یعنی دوباره برگشتیم به روزای قبل یه خواهش میشه تاقبل از عید مدارس ودانشگاها رو تعطیل کنید تا این موج زیاد گسترده نشه چون مسافرت های عید هم هست باتشکر

  • امیر

    با سلام و احترام یک پیشنهاد ممنون میشم این پیشنهاد رو برسی کنید، خواهشا دانشگاه ها و مدارس رو تا قبل عید به صورت مجازی کنید تا قدرت شیوع این گونه جدید کرونا بعد از عید کمتر شه، وقتی همه چی اوکی شد بعد عید رو دوباره حضوری کنید اینطوری هیچ مشکلی هم برای سیستم اموزشی پیش نمیاد و حداقل جلوگیری میکنید برای موج هشتم با تشکر.🙏🏼

ارسال نظر

خدمات بیمه ای