شناسه خبر : 27186

جزئیات پرداخت ۲۳.۶ هزار میلیارد وام بدون ضامن

جزئیات پرداخت ۲۳.۶ هزار میلیارد وام بدون ضامن

بانک‌های دولتی از ابتدای بهمن ۱۴۰۰ تا پایان مرداد ماه امسال، ۲۳ هزار و ۶۷۳ میلیارد و ۳۵۶ میلیون تومان تسهیلات به ۷۰۳هزار و ۴۶۰ نفر پرداخت کرده‌اند.

 

به گزارش چابک آنلاین به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران( شادا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی از اواخر دی ماه گذشته بانک‌های دولتی را موظف کرد در پرداخت تسهیلات کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان صرفا اعتبارسنجی را ملاک پرداخت قرار دهند و از روش سنتی درخواست ضامن دست بکشند.

به دنبال این رویکرد، وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد در  29 دی ماه سال گذشته طی بخشنامه‌ای بانک‌های دولتی را  به پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن مکلف کرد و با وجود آنکه بانک مرکزی بخشنامه مرتبط را در ۱۲ تیر ماه به شبکه بانکی ابلاغ کرد اما بانک‌های دولتی از همان ابتدای بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اعطای تسهیلات بدون ضامن و براساس اعتبارسنجی را در دستور کار قرار دادند.

در همین راستا از ابتدای بهمن ماه سال گذشته تا پایان تیر ماه امسال ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان تسهیلات در قالب ۴۷۵ هزار و ۴۴۸ فقره تسهیلات توسط بانک‌های دولتی پرداخت شده است که این آمار در پایان مرداد ماه با جهشی قابل توجه به ۲۳ هزار و ۶۷۳ میلیارد و ۳۵۶ میلیون تومان تسهیلات به ۷۰۳هزار و ۴۶۰ نفر رسید که تنها در یک ماه ۷ هزار و ۷۴۱ میلیارد و ۷۲۴ میلیون تومان رشد داشته است. 

* گزارش عملکرد بانک های دولتی و خصوصی شده در ارتباط با تسهیلات خرد تا سقف یک میلیارد ریال بدون ضامن  از ۱۴۰۰.۱۱.۱ تا ۱۴۰۱.۵.۳۱

نام بانک تعداد مبلغ تسهیلات پرداختی سرانه تسهیلات درصد از کل
سپه ۲۷۴,۹۹۴ ۷۷,۴۶۸,۱۲۵ ۲۸۲ ۳۳
تجارت ۶۱,۰۱۲ ۴۱,۴۵۶,۰۰۰ ۶۷۹ ۱۸
رفاه کارگران ۱۳۸,۳۹۲ ۳۰,۰۵۶,۲۶۵ ۲۱۷ ۱۳
بانک قرض الحسنه مهر ایران ۱۲۵,۲۰۹ ۳۲,۶۹۴,۸۳۰ ۲۶۱ ۱۴
ملی ایران ۴۶,۱۱۸ ۲۹,۱۶۰,۰۵۵ ۶۳۲ ۱۲
صادرات ایران ۱۳,۳۲۷ ۷,۸۰۶,۲۰۰ ۵۸۶ ۳
ملت ۱۶,۲۳۶ ۵,۶۸۲,۳۰۵ ۳۵۰ ۲
پست بانک ایران ۲۰,۹۳۱ ۸,۰۵۶,۶۳۰ ۳۸۵ ۳
کشاورزی ۱,۴۷۱ ۸۲۸,۹۷۶ ۵۶۴ ۰
مسکن ۴,۲۳۵ ۲,۷۶۷,۴۳۰ ۶۵۳ ۱
صنعت و معدن ۵۸ ۵۵,۲۰۰ ۹۵۲ ۰
توسعه تعاون ۱,۴۷۷ ۷۰۱,۵۵۲ ۴۷۵ ۰
جمع کل ۷۰۳,۴۶۰ ۲۳۶,۷۳۳,۵۶۸ ۳۳۷ ۱۰۰

طبق این جدول، بیشترین تسهیلات بدون ضامن توسط بانک سپه با ۷ هزار و ۷۴۶ میلیارد تومان در ۲۷۴ هزار و ۹۹۴ فقره پرداخت شده است. در واقع ۳۳درصد از کل تسهیلات پرداختی بدون ضامن توسط بانک سپه انجام شده است.

بعد از آن بانک تجارت با ۱۸ درصد، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با ۱۴درصد، رفاه کارگران با ۱۳ درصد و بانک ملی با ۱۲ درصد رتبه‌های بعدی را از نظر بیشترین میزان پرداخت وام بدون ضامن دارا هستند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای