شناسه خبر : 39620

اختصاصی چابک آنلاین؛

درآمد خرده فروشان بورسی از۴۲ هزارو۹۰۰ میلیاردتومان فراتر رفت

درآمد خرده فروشان بورسی از42 هزارو900 میلیاردتومان فراتر رفت

بررسی گزارش شش ماهه سه شرکت بورسی حاضر در گروه خرده فروشی نشان می‌دهد که مجموع درآمد این صنعت در نیمه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد افزایش یافته و از عدد ۴۲ هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان فراتر رفته است.

چابک آنلاین، سعید رشیدی، دربین شرکت های مورد بررسی ، میزان درآمدشرکت قاسم ایران با نماد «قاسم» به 6 هزار و 119 میلیارد تومان و شرکت پخش البرز با نماد «پخش» به 9 هزار و 905 میلیارد تومان رسیده است.

به این  ترتیب، شرکت پخش قاسم ایران 21.3 درصد و شرکت پخش البرز 78.7 درصد بر میزان درآمد کسب شده خود افزوده اند.

شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کورش با نماد «افق» نیز توانست در همین مدت با ثبت ارزش فروش 26 هزار و 903 میلیارد تومانی، درآمد خود را بیش از  69 درصد بهبود بخشد.

صنعت خرده فروشی یکی از صنایع پیش رو در بخش خدمات است.

این شرکت ها که به عنوان حلقه واسط بین تولید کننده و مصرف کننده نهایی عمل می کنند،تمرکز خود را بر بهبود هرچه بیشتر در زمینه توضیع و خدمت رسانی معطوف کرده اند.

توسعه هر چه بیشتر این بخش از فعالیت اقتصادی در ایران می تواند به توزیع عادلانه، ثبات در بازار و همچنین افزایش رفاه عمومی بیانجامد.

تلاش های صورت گرفته در این صنعت باعث شده، تا سطح توسعه یافتگی صنعت خرده فروشی در ایران از میانگین جهانی بالاتر برود.

در حال حاضر شرکت های بسیاری در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

این موضع باعث شده  تا سطح رقابت در میان شرکت های فعال در حوزه خرده فروشی و توزیع کالا به بالاترین حد خود برسد و سهم بازار میان تمام برندها تقسیم شود.

درجدول زیر میزان درآمد شناسایی شده این شرکت ها در 6 ماهه نخست سال 1402 با دوره مشابه سال قبل مقایسه شده است.

Capture

باراه اندازی و توسعه مراکز فروش آنلاین ، صنعت خرده فروشی به سرعت در حال تغییر است.

 هرچند که شرکت های فعال در بازار سرمایه از موقعیت و سهم مناسبی از کل بازار کشور برخوردار هستند اما این شرکت ها همواره با ریسک ورود رقبای جدید و از دست دادن بخشی از بازار مواجه اند که می تواند در تصمیم گیری سهام داران موثر باشد.

از این رو کارشناسان بازارسرمایه همواره برای سنجش ارزندگی سهام شرکت های گروه خرده فروشی به موقعیت و عملکرد سایر رقبا نیز نگاه می کنند.

درحال حاضرشرکت های خرده فروشی برای افزایش سهم خود از بازار اقدام به ارائه خدماتی مانند امکان خرید اعتباری و یا خرید اقساطی کرده اند.

برخی شرکت ها نیز از طریق سرمایه گذاری در برندها و شرکت های تولید مواد غذایی یا دارویی اقدام به اخذ مجوزهای انحصاری برای توزیع یافروش محصولات خاص می کنندکه تمامی این موارد می تواند در تاب آوری شرکت ها و باقی ماندن آنها در جرگه رقابت موثر باشد.

عنوان دیگری که در بررسی ارزندگی سهام و یا عملکرد صنعت خرده فروشی مورد استفاده قرار می گیرد، گردش موجودی انبار است.

در واقع شرکت هایی که گردش موجودی انبار آنها بالاتر باشد در مقایسه باسایر شرکت ها از بازدهی بالاتری برخوردار خواهند بود و سودسازی آنها با ریسک کمتری مواجه می شود.

 

ارسال نظر