شناسه خبر : 44868

ثبات قیمت در بازار کالاهای اساسی

ثبات قیمت در بازار کالاهای اساسی

رصد بازار برخی کالاهای اساسی در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، رصد بازار برخی کالاهای اساسی در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام شد. طی ۹ ماه نخست سال تقریباً ۲۰۰ کد تعرفه از دریافت ارز ترجیحی خارج شد و در فهرست کالاهایی با ارز نیمایی قرار گرفت. البته یک استثنا در حوزه حبوبات اتفاق افتاد که به دلیل چالش در بازار دوباره از تالار دو به یک بازگشت.

هفته اول دی ۱۴۰۲ اعلام شد حبوبات از تالار اول به دوم رفت اما پس از حدود یک هفته به دستور وزیر جهاد کشاورزی به تالار اول بازگشت. معمولاً نرخ کالاهای بسته بندی شده نسبت به فروش فله‌ای آن بالاتر است زیرا هزینه کاغذ، چاپ و… قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال حبوبات فله‌ای نسبت به نوع بسته بندی ارزان‌تر است. اما انتقال این کالا از تالار اول به دوم سبب شد تا قیمت آن افزایشی شود و مثلاً قیمت لوبیا سفید از ۸۳ هزار تومان به ۹۱ هزار تومان برسد. در ادامه با برگشت این کالا به تالار اول نرخ این محصول ۸۹ هزار تومان شد. رصد روز گذشته نشان داد نرخ آن دوباره افزایشی شده و برخی خرده فروشی‌های سطح هر کیلو گرم لوبیا سفید فله‌ای را به مبلغ ۹۶ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این افزایش برای سایر حبوبات هم بوده همان گونه که سال گذشته نیز در نیمه دوم خرده فروش‌ها مبادرت به افزایش قیمت این محصول پروتئینی کردند.

گفتنی است؛ با وجود افزایش هر کیلو گرم حبوبات به شکل فله‌ای باز هم نسبت به قیمت بسته بندی آن ارزان‌تر است. شاید همین امر سبب شده تا فروشندگان در این بخش در مقاطع زمانی مختلف نرخ محصولات را افزایش دهند.

همچنین در سطح فروشگاه‌های پروتئین فروشی هر کیلو گرم گوشت مرغ گرم ۸۷ هزار تومان و گوشت مرغ منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی در بسته بندی فروشگاهی می‌آید (تمام قیمت‌ها به هزار تومان است).

قیمت کالاهای اساسی

کالای اساسی قیمت هفته جاری قیمت هفته گذشته
گوشت ران مرغ بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم) ۲۱۲.۸۰۰ ۲۱۲.۸۰۰
گوشت سینه مرغ با بازو بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم) ۲۴۰ -
مرغ کامل (۱.۴ کیلو گرم) ۱۱۲ -
تن ماهی ۱۵۰ گرمی ۷۹.۹۰۰ ۷۹.۹۰۰
تخم مرغ (شانه ۳۰ عددی) ۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰ ۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰
شیر بطری کم چرب ۲۶ ۲۶
شیر بطری پر چرب ۲۷ ۲۷
پنیر سفید ۴۰۰ گرمی ۴۴.۴۰۰ ۴۴.۴۰۰
کره ۵۰ گرمی ۱۸.۵۰۰ ۱۸.۵۰۰
ماست پر چرب (دو کیلویی) ۶۵ ۶۵
خامه ۲۰۰ گرمی ۳۲.۵۰۰ ۳۲.۵۰۰
شکر (یک کیلو گرم) -فله‌ای و بسته بندی ۲۸-۳۴ ۲۸-۳۲
قند (۷۰۰ گرم) ۳۶.۵۰۰ ۳۶.۵۰۰
برنج هندی (۵ کیلو گرم) ۲۶۰ ۲۶۰
گوشت چرخ کرده (یک کیلو گرم) ۲۷۵-۳۴۲ ۲۷۵-۳۴۲
ماکارونی ۵۰۰ گرمی قطر ۱.۵ ۱۹ ۱۹
ماکارونی ۷۰۰ گرمی قطر ۱.۵ ۲۷ ۲۷
رب گوجه فرنگی (قوطی ۸۰۰ گرمی) ۵۴.۹۵۰ ۵۴.۹۵۰
روغن نیمه جامد ۴ کیلویی ۲۶۱.۷۰۰ ۲۶۱.۷۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (سرخ کردنی) ۹۱.۹۰۰ ۹۱.۹۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۸ لیتری (پخت و پز) ۹۷.۹۰۰ ۹۷.۹۰۰
نخود (۹۰۰ گرم) ۱۰۱.۹۰۰ ۱۰۱.۹۰۰
لپه (۹۰۰ گرم) ۸۴.۹۰۰ ۸۴.۹۰۰
عدس (۹۰۰ گرم) ۹۴.۹۰۰ ۹۴.۹۰۰
لوبیا چیتی (۹۰۰ گرم) ۱۲۲.۹۰۰ ۱۲۲.۹۰۰
لوبیا قرمز (۹۰۰ گرم) ۱۰۹.۹۰۰ ۱۰۹.۹۰۰
لوبیا سفید (۹۰۰ گرم) ۱۱۴ ۱۱۴

گفتنی است؛ در میادین و بازارهای میوه و تره بار مواد پروتئینی ۵۶ درصد، حبوبات ۲۴ درصد، غلات ۲۰ درصد، مرغ ۱۰ درصد، تخم مرغ ۸ درصد، قند ۱۴ درصد و شکر ۱۴ درصد ارزان‌تر از سطح شهر است. کنسرو ماهی در این سبد غذایی وجود ندارد زیرا به گفته رئیس انجمن کنسرو ایران رئیس پیشین سازمان میوه تره بار عرضه این محصول را با ۲۰ درصد تخفیف پیشنهاد داده بود و تولیدکنندگان درخواست ۱۵ درصد داشتند؛ از این رو تا امروز توافق حاصل نشده است.

ارسال نظر