شناسه خبر : 34009

ثبت ۷۰۰ هزار بیمه شده جدید اجباری، مشاغل و حِرَف

ثبت ۷۰۰ هزار بیمه شده جدید اجباری، مشاغل و حِرَف

معاون اشتغال وزارت کار از ثبت یک میلیون و ۳۰۰ هزار کد ملی در سامانه «رصد» خبر داد و گفت: امسال ایجاد یک میلیون و ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید برای ثبت در سامانه رصد کشور هدفگذاری شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، سامانه ملی رصد اشتغال کشور با هدف کسب اطلاعات دقیق از ورودی و خروجی‌های بازار کار و میزان اشتغال ایجادی، طراحی و راه اندازی شده است و از طریق این سامانه، دستگاه‌های اجرایی اطلاعات اشتغال خود را اعلام می‌کنند.

در حال حاضر این سامانه بر سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال هر دستگاه و تعداد شاغلان در سطح استانی و شهرستانی در آن بارگذاری می‌شود. 

سامانه رصد ثبت اشتغال یکی از راهکارهایی است که دولت برای ساماندهی اشتغال ایجاد کرده و افراد جویای کار می‌توانند با ثبت نام در سامانه، درخواست خود را برای دریافت شغل مناسب اعلام کنند.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران بازار کار یکی از چالش‌های حوزه اشتغال، نبود اطلاعات و آماری برای برنامه‌ریزی‌های مربوط به بازار کار است و سامانه‌هایی که به منظور ثبت اشتغال ایجادی و شناسایی فرصت‌های شغلی راه اندازی می‌شوند امکان دسترسی بهتر و آسان‌تر جویندگان کار و کارفرمایان را فراهم می‌کنند.

در همین راستا محمود کریمی بیرانوند ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار ـ آمار تازه‌ای از اشتغال ثبت شده در سامانه ملی رصد ارائه داده و می‌گوید: برای سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۲۱۲ هزار فرصت شغلی جدید درنظر گرفته شده بود که بر این اساس بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کد ملی منحصر روی سامانه رصد اشتغال به ثبت رسیده و میانگین صحت سنجی کشور نیز با ثبت ۹۵۰ هزار کدملی صورت گرفته و تمام اطلاعات جزیی در خصوص این عده موجود است.

وی همچنین از پرداخت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در کشور طی سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: میزان اشتغال ثبت‌شده سامانه رصد در حالی است که بر اساس اعلام سازمان امور استخدامی، بیش از ۱۲۰ هزار کد ملی هم در بخش دولتی ایجاد اشتغال شده و مجموع این دو هدف یک میلیون شغل دولت مردمی را بیش از تعهد محقق کرده است.

 

به گفته کریمی بیرانوند بیش از ۷۰۰ هزار نفر بیمه‌ شده جدید اجباری، مشاغل و حِرَف در سازمان تامین اجتماعی به ثبت رسیده که به معنای ایجاد شغل است.

معاون اشتغال وزیر کار درعین حال هدفگذاری ایجاد اشتغال در سال جاری را یک میلیون و ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید برای ثبت در سامانه رصد کشور عنوان کرد و گفت: سال ۱۴۰۱ کمترین نرخ بیکاری ۲۰ سال اخیر در کشور تجربه شد و این نرخ به ۹ درصد رسید که در دولت‌های قبل بی‌سابقه بود.

در روزهای اخیر سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت ۳۵۰ هزار فرصت شغلی در سامانه رصد خبر داد و گفت: ۳۵۰ هزار فرصت شغلی مورد نیاز کشور در سامانه جامع رصد اشتغال کشور به ثبت رسیده تا بر اساس نیاز استان‌ها نیروی کار معرفی شود.

بهمن ماه سال گذشته با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرارگاه نظارت میدانی بر طرح‌های اشتغال استانی وزارت کار آغاز به کار کرد.آغاز به کار "قرارگاه اشتغال" با هدف نظارت حضوری بر طرح‌های اشتغال ثبت شده در سامانه رصد صورت گرفت.در حال حاضر مشاغل ایجاد شده در سامانه رصد اشتغال به صورت پیامکی، تلفنی و حضوری راستی آزمایی می شوند.اطلاعات سامانه رصد به طور مستمر بررسی و نسبت به نظارت بر طرح‌ها سختگیری می‌شود.این فرایند سختگیرانه سه مرحله‌ای و ناظر به ثبت کد ملی و همه مشخصات جغرافیایی و رسته‌های شغلی و نوع شغل است.

به گزارش ایسنا، فرصت‌های شغلی موجود به طور روزانه در سامانه رصد می‌شوند تا ضمن در دسترس بودن اطلاعات، بهره‌برداری مطلوب از نتایج آمارگیری در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر