شناسه خبر : 31878

نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک افزایش یافت

نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک افزایش یافت

سخنگوی ساتبا با اشاره به افزایش نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی مقایس کوچک، گفت: افراد می‌توانند برق تولیدی توسط پنل‌های خورشیدی را حداقل ۱۵ تا ۱۶ برابر قیمت برقی که از وزارت نیرو خریداری می‌کنند به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر بفروشند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، جعفر محمدنژاد سیگارودی، سخنگوی ساتبا با اشاره به طرح تشویقی وزارت نیرو برای توسعه ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، گفت: موضوع توسعه نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک که می‌تواند در پشت‌بام خانه‌ها، سوله‌ها یا مرکز تولیدی در شهرک‌های صنعتی نصب شود در سال گذشته در برنامه حمایتی و توسعه‌ای ساتبا بوده است.

وی افزود: در سال‌جاری در پی مصوبه و ابلاغیه وزیر نیرو، نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی مقایس کوچک تا 20 کیلووات از 1450 تومان به ازای هر کیلووات ساعت به 1750 تومان افزایش یافت و چنانچه این میزان از 20 کیلووات به 200 کیلووات افزایش یابد، نرخ خرید تضمینی آن از 1200 تومان به 1650 تومان به ازای هر کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: امکان عقد قرارداد خرید تضمینی 20 ساله برق، برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی روی سقف سوله‌ها، زمین‌های در اختیار شرکت‌ها یا مراکز تولیدی و نیز زمین‌های شخصی که کاربری‌‎های دیگری ندارد از 200 کیلووات تا 3 مگاوات با نرخ 1650 به ازای هر کیلووات ساعت با ساتبا فراهم شده است.

محمدنژاد سیگارودی تصریح کرد: در چنین شرایطی همه مردم این امکان را دارند در صورت تمایل و دارا بودن شرایط مورد نیاز در این مدل توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر مشارکت داشته باشند؛ البته خانواده‌ها یا مراکز صنعتی که برق تولید می‌کنند اجباری ندارند برقی را که تولید می‌کنند خودشان مصرف کنند؛ این امر می‌تواند جذابیت سرمایه‌گذاری را برای افراد افزایش دهد.

به گفته مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، بررسی‌های فنی و اقتصادی صورت گرفته در این رابطه گویای این امر است که مشارکت افراد در این زمینه می‌تواند برای آن‌ها با منافع اقتصادی همراه باشد.

وی اضافه کرد: در آپارتمان‌ها بر اساس توافق، خانواده‌های ساکن می‌توانند نیروگاه‌های خورشیدی را به صورت تجمیعی نصب کنند و مشارکت، مشاعات و حقوق حاکم بر آپارتمان‌نشینی باید توسط خود ساکنان پیگیری و به توافق برسد؛ در این زمینه کارشناسان فنی در شرکت توزیع برق در تهران و سایر استان‌ها آماده ارائه مشاوره‌های تلفنی و حضوری هستند.

سخنگوی ساتبا یادآور شد: در وب سایت همه شرکت‌های توزیع برق بخشی به عنوان نیروگاه خورشیدی ایجاد شده است و از طریق سامانه مهرسان (سامانه ملی خرید تضمینی برق از نیروگاه خورشیدی)، این امکان برای همه شهروندان وجود خواهد داشت تا با ورود به این سامانه و ارائه مشخصات لازم درخواست‌های خود را ثبت کنند.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران افزود: در ذیل تمام شرکت‌های توزیع برق کشور پیمانکاران تائید صلاحیت شده معرفی شده‌اند، این پیمانکاران علاوه بر قابلیت تامین تجهیزات، امکان اجرای پروژه را نیز دارند.

محمدنژاد سیگارودی خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند برق تولیدی خود توسط پنل‌های خورشیدی را حداقل 15 تا 16 برابر قیمت برقی که از وزارت نیرو خریداری می‌کنند به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر بفروشند؛ این امر جزو سیاست‌های تشویقی وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای