شناسه خبر : 28683

تورم تولید در بخش خودرو طی تابستان فقط ۲ درصد

 تورم تولید در بخش خودرو طی تابستان فقط ۲ درصد

سخنگوی وزارت صمت گفت: تورم تولید در بخش خودرو در فصل تابستان ۲ درصد اعلام شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، امید قالیباف گفت، براساس گزارش مرکز آمار ایران تورم تولید در بخش خودرو در تابستان 2 درصد است و این به معنای آن است که هزینه ملزومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار تنها 2 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: مقدار افزایش قیمت در ساخت خودرو در فصل تابستان از مقدار افزایش قیمت سبد مصرف کننده در یک ماه نیز کمتر است و این به معنای آن است که مدیریت زنجیره تامین صنعت خودرو که شامل حدود 3000 قطعه می شود در مسیر درستی قرار دارد.

قالیباف تورم نقطه ای تولید در بخش تولید خودرو را در تابستان ، 27.2 درصد ذکر کرد و گفت: این به معنای آن است که افزایش قیمت تولید خودرو در تابستان امسال نسبت به سال 1400 ، 27/2 درصد بود که اگر با تورم نقطه ایی مصرف کننده در مهر 1401 نسبت به مهر سال قبل (48/6درصد) مقایسه شود کنترل تورم تولید در بخش خودرو ثابت می شود.

مشاور وزیر صمت گفت : همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو شاهد رشد تولید در این بخش هستیم ، بطوریکه آمار تولید 7 ماهه ایران خودرو و سایپا نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد رشد دارد.

سخنگوی وزارت صمت در ادامه گفت تورم تولید در بخش لوازم خانگی در فصل تابستان نیز 2/6 درصد و نقطه ایی29/9 درصد بود که در مقایسه با تورم مصرف کننده بسیار کمتر است.

وی از صنایع خودرو سازی و لوازم خانگی به عنوان 2 رشته صنعت با زنجیره تامین پیچیده و بزرگ نام برد که مواد اولیه خود را از صنایع بزرگی چون فولادسازی، پتروشیمی ها و الکترونیک تامین می کنند و کنترل تورم در این حوزه ها میتواند با یک وقفه زمانی رشد قیمت در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را برای مصرف کنندگان این محصولات کنترل نماید.

گفتنی است براساس گزارش مرکز آمار ایران ، تورم تولید فصلی در صنعت منفی 2/3درصد و تورم نقطه ایی 30/1 درصد گزارش شده است .

در بخش معدن نیز تورم تولید نقطه ایی13/4 درصد و فصلی منفی 2 درصد اعلام شده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای