شناسه خبر : 25290

ایران رتبه هفتم تولید قارچ دنیا را دارد

ایران رتبه هفتم تولید قارچ دنیا را دارد

مدیرکل دفتر گلخانه، قارچ و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۱۸۵ هزار تن قارچ در کشور خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا تقوی در حاشیه جشنواره بین‌المللی آشپزی با قارچ در سنندج در گفت‌وگویی گفت: ایران با تولید ۱۸۰ هزار تن قارچ رتبه هفتم تولید این محصول در دنیا را به خود اختصاص داده است. 

وی اظهار کرد: تولید قارچ کسب و کاری است که از بهره‌وری بالایی برخوردار است و برای یک کیلو  قارچ به کمتر از ۲۰ لیتر آب نیاز است.

این مقام مسوول ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید قارچ خوراکی در سال جاری به ۱۸۵  هزار تن برسد.

مدیرکل دفتر گلخانه، قارچ و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به میزان صادرات قارچ خوراکی در ۱۰ ماهه سال گذشته، گفت: براساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، دو هزار و ۹۷۶ تن به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار قارچ خوراکی از ایران صادر شده است.

وی در همین حال پیش‌بینی کرد که امسال ۶۵۰ هزار تن به تولیدات گلخانه‌ای سبزی و صیفی در کشور اضافه شود و تولید قارچ از ۱۷۰ هزار تن در سال گذشته به ۱۸۵ هزار تن برسد.

 تقوی، انتقال کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط کنترل شده، اصلاح، بازسازی و نوسازی واحدهای گلخانه‌ای و پرورش قارچ خوراکی، بهبود مدیریت تولید در محیط کنترل شده با ارتقای دانش فنی کارشناسان و بهره‌برداران از طریق تربیت نیروی ماهر و بکارگیری تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته در گلخانه‌ها را از برنامه‌های اولویت‌دار این دفتر در بخش گلخانه‌ها برشمرد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای