شناسه خبر : 25265

رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ به سه دهم درصد رسید

رشد اقتصادی سال 1400 به سه دهم درصد رسید

مدیرکل بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ به ۴.۴ درصد رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۹، سه دهم درصد افزایش داشت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، جعفر مهدی زاده افزود: این رشد با توجه به شرایط کلی اقتصاد و فشار‌های کشور‌های متخاصم به اقتصاد، عملکرد قابل قبول و مطلوبی است و خوش بینی‌هایی را در رابطه با ادامه این روند در سال جاری و سال‌های آتی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در همه فصول سال 1400، مثبت بود، اضافه کرد: به جز بخش کشاورزی که متأثر از میزان نزولات جوی بوده، دیگر بخش‌های اقتصادی رشد مثبت داشته است.

مهدی زاده با اشاره به اینکه اطلاعات سال 1401 هنوز نهایی نشده است، ادامه داد: اطلاعات امسال به مجرد پردازش، منتشر و اطلاع رسانی می‌شود.

مدیرکل بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی درباره علل افزایش رشد اقتصادی گفت: در پی تلاش‌های موفق در واکسیناسیون عمومی، بخش خدمات، سهم خوب خود را در احیای رشد اقتصادی سال 1400 به خوبی ایفاء کرد.

مهدی زاده افزود: رشد بخش خدمات در سال 1400، شش و نیم درصد بود ضمن اینکه در همه فصول رشد فزاینده و قابل قبولی را این بخش به خودش اختصاص داد.

وی با بیان اینکه بخش نفت هم در پی گشایش‌های صادرات و تولید نفت عملکرد خوبی را داشت، اضافه کرد: ده و یک دهم درصد رشد ارزش افزوده بخش نفت را داشتیم و بخش صنایع و معادن هم رشد مثبت داشته است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای