شناسه خبر : 24108

خطای انسانی، عامل ۹۵ درصد نفوذهای امنیتی است

خطای انسانی، عامل ۹۵ درصد نفوذهای امنیتی است

به گفته عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران، ۹۵ درصد نفوذهای امنیتی در شرکت‌ها ناشی از خطاهای انسانی و نه ضعف امنیتی محصولات استفاده‌ شده است. بنابراین تمرکز بر دوره‌های آموزشی، نگهداشت و پایش اطلاعات از ملزومات جدی حوزه‌ی امنیت است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، در نشست مشترک کمیته‌ی راهبری رسته‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، تاییدیه‌‌های امنیتی محصولات نرم‌‌افزاری یکی از موضوعات مهمی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

علیرضا عابدی‌نژاد - عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران با بیان اینکه آئین‌نامه‌‌های جدید برای شرکت‌های نرم‌افزاری بسیار سخت‌گیرانه است و این شرکت‌ها از وضعیت کنونی بازار نگرانند، گفت: گزارش جهانی حاکی از آن است که ۹۵ درصد نفوذهای امنیتی ناشی از خطاهای انسانی و نه ضعف امنیتی محصولات استفاده‌ شده است. بنابراین تمرکز بر دوره‌های آموزشی، نگهداشت و پایش اطلاعات از ملزومات جدی حوزه‌ی امنیت است که باید به آن توجه کرد. درخواست مشخص ما این است که در حوزه‌ی خدمات امنیت نقش مهمی برای سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای در نظر گفته شود.

حمایت از شرکت‌ها در تأمین هزینه‌های اصلاح نرم‌افزارهای محصولات با ارائه تسهیلات کم‌بهره برای تأمین امنیت محصولات که هزینه‌ی زیادی برای شرکت‌‌ها دارد، از دیگر خواسته‌هایی بود که توسط عابدی‌نژاد طرح شد.

افشین نیاکان - نایب‌ رییس کمیسیون نرم‌‌افزارهای سلامت الکترونیک نیز با اشاره به مباحث امنیتی در حوزه‌ی سلامت بیان کرد: از میان بیش از ۴۰ محصول در حوزه‌ی سلامت، تنها دو نرم‌افزار موفق به اخذ تأییدیه‌ی افتا شده‌‌اند. با این بهانه که شرکت‌ها هنوز موفق به دریافت تأییدیه‌ی امنیتی نشده‌اند، بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی تنها ۵۰ درصد مطالبات سال پیش را پرداخت کرده‌ و این تهدیدی جدی برای اکثر قریب به اتفاق شرکت‌‌های عرضه‌‌کننده محصولات و خدمات در حوزه سلامت الکترونیک است.

احتمال ورشکستگی حدود ۸۰ درصد از شرکت‌های حوزه‌ی سلامت الکترونیک

وی با بیان اینکه درخواست مشخص شرکت‌‌های این حوزه، استمهال مدت اخذ گواهینامه تا پایان سال جاری است، گفت: پیش‌بینی ما این بود که حدود ۳۰ درصد از شرکت‌های حوزه‌ی سلامت الکترونیک ریزش داشته باشند، اکنون پیش‌بینی ما این است که با این روند، حدود ۸۰ درصد از شرکت‎‌های این حوزه ورشکست شوند.

نیاکان با تأکید براینکه امن‌‌سازی نرم‌‌افزار برای تامین امنیت محصولات کافی نیست، گفت: درخواست ما این است که یک استاندارد امنیت مبتنی بر تجارب بین‌المللی تدوین و به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد.

در پاسخ به درخواست‌های طرح‌شده، محمود خالقی‌‌دخت - معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات بیان کرد: موضوعات حوزه‌ی سلامت به دلیل اهمیت، خارج از محدوده سازمان فناوری اطلاعات است و اساساً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکان ورود به این حوزه را ندارد.

با این حال، محمد خوانساری - رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره ارائه تسهیلات کم‌‌بهره برای شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان متقاضی گواهی افتا توضیحاتی داد. او همچنین درباره‌ی تعیین تکلیف گسترش حمایت‌‌های خدمات آزمایشگاهی افتا برای تمامی محصولات نرم‌‌افزاری و تأمین اعتبار برای سال جاری، قول داد تا یک ماه آینده مکاتباتی با معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختصاص و اولویت‌‌دهی اعطای وام کم‌‌بهره برای متقاضیان گواهی افتا انجام خواهد داد.

خوانساری همچنین با اشاره به احتمال بازنگری اسناد و فرآیندهای تعریف شده با هدف کاهش زمان، تسهیل و تسریع در صدور گواهی افتا افزود: در حال حاضر امکان استفاده از ظرفیت‌ها آزمایشگاه‌ها و بازار ارایه‌دهندگان خدمات امنیت در جهت ارتقای سطح امنیتی نرم‌افزارهای زیرساختی وجود دارد و سازمان فناوری اطاعات ایران درصدد است، امکان تسهیل به منظور تامین امنیت خدماتی که بخش خصوصی به دولت ارایه می دهد را فراهم سازد.  

به گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، برگزاری جلسه‌ای چندجانبه با حضور نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز کمیسیون سلامت مجلس شورای اسلامی برای بررسی موضوعات امنیت در حوزه سلامت و همچنین برگزاری جلسه‌ای سه‌‌جانبه در خصوص طرح و بررسی مشکلات، دغدغه‌‌ها و موضوعات کلی امنیت با حضور نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای و مرکز ملی فضای مجازی پیشنهادهایی بود که توسط معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح و با استقبال حاضران مواجهه شد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای