شناسه خبر : 28013

اختصاصی چابک آنلاین؛

رشد سرمایه گذاری در صنعت ساختمان گیلان مطلوب نیست

رشد سرمایه گذاری در صنعت ساختمان گیلان مطلوب نیست

دبیر هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان، خبرداد که سرمایه گذاری درصنعت ساختمان این استان رشد مطلوبی ندارد.

چابک آنلاین، شراره عبازاده، ابراهیم افشاری در گفتگو با چابک آنلاین، اظهار کرد: استان گیلان به لحاظ گردش مالی، فعالیت های تخصصی و بهره گیری از صنایع وابسته و نیروهای متخصص درصنعت ساختمان،نسبت به استان های همجوار خود ازجمله مازندران شرایط مطلوبی ندارد،درحالیکه تمام پتانسیل های لازم را برای توسعه و گسترش صنعت ساختمان  دارد .

وی،افزود: ظرفیت  مهندسی استان گیلان حدود 27 هزار نفراست که بیش از 13 هزار نفر آنها  پروانه اشتغال به فعالیت دارند، علاوه بر این، بستر مناسب جغرافیایی استان گیلان می تواند فرصت های خوبی برای نقش افرینی در صنعت ساختمان کشور باشد در حالی که باوجود این، سرمایه گذاری بخش خصوصی،دولتی و صنایع وابسته در صنعت ساختمان استان مطلوب نیست.

افشاری، خاطرنشان کرد: استان گیلان به لحاظ بازگشت سرمایه و میزان ارزش افزوده بنا درصنعت ساختمان، جزو استان های با رده بالا بوده به طوری که در برخی مناطق در مرکز استان، قیمت هرمترمربع واحد مسکونی بیش از صد میلیون تومان است .

دبیر هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان، در رابطه با کند بودن فرایند رشد صنعت ساختمان استان گیلان، تصریح کرد: سرمایه و گردش مالی درصنعت ساختمان از مهمترین رکن توسعه صنعت ساختمان بوده اما این امرمستلزم تسهیل فضای کسب و کار برای سرمایه گذاران است.

به گفته افشاری، با وجود اینکه بسیاری از مراحل فرایند صدور پروانه ساختمانی و فعالیت های اداری مرتبط با صنعت ساختمان در این استان به صورت الکترونیکی انجام می شود، اما تاثیر قابل توجهی بر کاهش مدت زمان فرایندهای اداری نداشته است .

وی، با تاکید بر لزوم رشد سرمایه گذاری در راستای توسعه صنعت ساختمان استان گیلان، گفت: استان گیلان همواره جزو استان های پیشرو کشور در ارائه خدمات مهندسی ازجمله ارجاع نظارت و بهره گیری ازمجری ذیصلاح در تمام مراحل ساخت و ساز های  درمسکن روستایی و شهری است و حضور ناظران و مجریان در کارگاه ها برای تهیه شناسنامه فنی ملکی ساختمان و گزارشات لحظه ای الزامی است .

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای