شناسه خبر : 48668

اختصاصی چابک آنلاین؛

افزایش سقف پرداخت خسارت صندوق بیمه حوادث طبیعی چقدر اثرگذار است؟

افزایش سقف پرداخت خسارت صندوق بیمه حوادث طبیعی چقدر اثرگذار است؟

به تازگی صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اعلام کرده که سقف پرداخت خسارت این صندوق درسالجاری نسبت به سال گذشته با افزایشی سه برابری به ۹۵ میلیون تومان رسیده است، اما این رقم تا چه میزان خسارت های بیمه گذار را جبران می کند؟

چابک آنلاین، زهرا نامداری، براساس قانون تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، مصوب سال ۱۳۹۹ این صندوق به منظور جبران بخشی از خسارت‌های مالی ناشی از حوادث طبیعی شکل گرفته است.

هدف از تاسیس این صندوق،  افزایش تاب‌آوری، پوشش سراسری و کاهش بار‌‌‌‌ مالی حوادث‌طبیعی و خسارات از دوش دولت و‌‌ مردم است.

ازهمین روی،تمام ساختمان‌های مسکونی دارای انشعاب قانونی برق تحت پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان قرار می‌گیرند.

باتوجه به اینکه ۳۰ حادثه از ۵۰ حادثه طبیعی شایع در دنیا، در ایران اتفاق می‌افتد و بسیاری از آنها مانند سیل، زلزله و آتش‌سوزی حوادث تکرارشونده  هستند، نقش صندوق بیمه حوادث طبیعی در حمایت از مردم و کاهش بار دولت ازاهمیت بالایی برخوردار است.

گفته می شود که بیش از 34 میلیون و 830 هزار ساختمان تحت پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی قرار گرفته و این صندوق تاکنون بالغ بر 27 هزار و 127 خسارت برای 43 حادثه پرداخت کرده است.

ناگفته نماند که بخشی از حق بیمه پرداختی به صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان را مشترکین دارای انشعاب برق و بخش دیگری را دولت به این صندوق پرداخت می کند.

درسال گذشته ، مبلغ خسارت پرداختی این صندوق به آسیب دیدگان حوادث طبیعی که تحت پوشش قرار داشتند، 30 میلیون تومان بود، رقمی اندک که امکان بازگشت بیمه گذار به شرایط قبل از حادثه را مهیا نمی کرد.

از همین روی ، قرارشد که با پیشنهاد دولت در لایحه بودجه امسال سقف پوشش بیمه حوادث طبیعی ساختمان سه برابر ‌شود.

به تازگی ناصر یارمحمدیان، عضو هیات عامل و معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان خبرداده که سقف پرداخت خسارت این صندوق نسبت به سال ۱۴۰۲ برای امسال، از حدود ۳۰ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسیده است.

ازقرار معلوم در بودجه سال ۱۴۰۳، مجموع حق بیمه دریافتی صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده که حدود ۹۰ هزار تومان آن برعهده مالکان است و ماهی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان از طریق قبوض برق توانیر آن را وصول و به خزانه واریز می‌کند.

رقم 95 میلیون تومانی برای جبران خسارت وارد شده به مالکان درحالی مطرح شده  که رشد قیمت ها بر بازار مصالح ساختمانی جهت ساخت و بازسازی  درسالهای قبل ، جهش قابل توجهی داشته است.

علی استادهاشمی، رئیس کل بیمه مرکزی درخصوص گسترش بیمه ساختمان، همکاری شرکت‌های تجاری مرتبط با این بیمه را ضروری دانست و گفته این موضوع را می‌بایست در دستور کار صندوق قرار داد.

آمار  تکان دهنده خسارت حوادث طبیعی در کشور

ایران‌ بـا سـه گسل فعـال یکـی از زلزله‌خیزترین کشـورهای دنیا است.

طبـق گـزارش دفتـر هماهنگی امور بشردوسـتانه سـازمان ملل متحد تقریبـا ۷۷ درصد از مراکـز شـهری کشور در مناطـق پرخطر زلزلـه ( قدرت ۶ تـا ۸ ) قرار دارنـد.

آمارها هم نشان می دهند که تنها در 10 ماهه سال گذشته تعداد 6.117 زمین لرزه د ر کشور رخ داده که 184 مورد از آنها با قدرتی بالای 4 ریشتر بوده است.

photo_2024-04-13_11-15-40

ازسوی دیگر، طبـق گـزارش دفتـر هماهنگی امور بشردوسـتانه سـازمان ملل متحد، بیـش از یک سـوم (۳۶ درصد ) از ۸۷۷ مراکز شـهری ایـران در مناطـق سـیل خیز قـرار دارند که نشان می‌دهد که طی ۷۰ سال اخیر ۸۴۴۹ سیل در استان‌های کشور به ثبت رسیده که نیمی از آنها مربوط به ۲۰ سال اخیر بوده است.

 این یعنی هر سال،  ایران دست‌کم میزبان ۱۲۰سیل است؛ به‌طور میانگین هر ۳ روز یک سیل.

همین موضوع باعث افزایش میزان خسار ت های وارده به مردم می شود.

به عنوان مثال 66 هزار واحد مسکونی و تجاری در حادثه تلخ سیل سال  98  کاملا از بین رفت و حدود 90 هزار واحد مسکونی و تجاری نیز آسیب دیدند.

رتبه‌بندی استان‌های حادثه خیز از سوی سازمان مدیریت بحران کشور، نشان می‌دهد که استان‌های گیلان، گلستان، خراسان جنوبی، لرستان و کرمان به‌عنوان 5 استان در معرض مخاطرات و بلایای طبیعی در صدر جدول هستند. 

از همین منظر ، شاید بتوان با شناسایی نقاط حادثه‌ خیز در کشور و  مدیریت ریسک اصولی در خصوص تعیین میزان حق بیمه و مبلغ پرداختی خسارت به مالکان مسکونی توجه بیشتری کرد.

به نظر می رسد که باتوجه به قیمت نهاده های ساختمانی درکشور، مبلغ خسارت پرداختی 95 میلیون تومانی صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان چندان برای حادثه دیدگان کارساز نباشد.

شاید بهتر باشد که در مورد این رقم ارزیابی دقیق تری صورت بپذیرد.

photo_2024-04-13_11-15-36

 

ارسال نظر