شناسه خبر : 20535

۲۳ درصد مردم کشور از انواع اختلالات روانی رنج می برند

۲۳ درصد مردم کشور از انواع اختلالات روانی رنج می برند

جانشین معاون دفتر مشاوره و امور شناختی سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس دقیق ترین مطالعه اپیدمیولوژیک جهانی، ناتوانی های ناشی از بیماری سلامت روان در ایران، نسبت به کل ناتوانی های ناشی از سایر بیماری ها ۹.۲۵ درصد است و این وضعیت در سطح جهانی ۴.۸۲ درصد گزارش شده است و ۲۳.۴ درصد از مردم از انواع اختلالات روانی رنج می برند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، مهری امیری جانشین معاون دفتر مشاوره و امور شناختی سازمان بهزیستی کشور در وبینار تأثیرات روانی_اجتماعی کرونا که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد،اظهار کرد: بر اساس دقیق ترین مطالعه اپیدمیولوژیک جهانی، ناتوانی های ناشی از بیماری سلامت روان در ایران، نسبت به کل ناتوانی های ناشی از سایر بیماری ها ۹.۲۵ درصد است و این وضعیت در سطح جهانی ۴.۸۲ درصد گزارش شده است.

وی گفت: بر اساس آخرین پیمایشی که در کشور انجام گرفته ۲۳.۴ درصد از مردم از انواع اختلالات روانی رنج می برند.

 وی افزود: سامانه ارزیابی وضعیت روانشناختی ناشی از همه گیری کرونا را برای بررسی سه محور استرس، اضطراب و افسردگی ایجاد کرده‌ایم که این سامانه از ابتدای همه گیری کرونا از سال ۹۸ استقرار یافته است تا طراحی برنامه نظام ارجاع سیستمی و هدفمند و خدمات روانشناختی در بحران کرونا را داشته باشیم.

 امیری گفت: علاوه بر این سامانه، خدمات مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ و مراکز مشاوره خدمات روانشناختی نیز از قبل وجود داشته است.

جانشین معاون دفتر مشاوره و امور شناختی سازمان بهزیستی کشور در رابطه با گزارش سامانه ارزیابی وضعیت روانشناختی گفت: براساس ارزیابی های انجام شده، بیشترین تعداد مراجعه کنندگان به این سامانه، زن ها با ۶۲ درصد بودند و بیشترین افرادی که به این سامانه مراجعه کرده‌اند مربوط به گروه شغلی خانه دار و افراد دارای مدرک لیسانس، بیشترین گروه مراجعه کننده را تشکیل می دهند.

وی گفت: بیشترین تعداد مشارکت در استان کرمان و کمترین در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده است.

امیری تصریح کرد: بر اساس سامانه خود ارزیابی روانشناختی بهزیستی ۶۸درصد از مراجعه کنندگان دارای افسردگی خفیف، ۱۶ درصد دارای افسردگی متوسط و ۱۶ درصد دارای افسردگی شدید بوده اند؛ همچنین ۶۹ درصد دارای استرس خفیف، ۱۵ درصد دارای استرس متوسط و ۱۶ درصد دارای استرس شدید بوده و در مورد اضطراب نیز ۶۶ درصد دارای اضطراب خفیف، ۱۸ درصد متوسط و ۱۶ درصد شدید بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اضطراب و استرس بیشتر در میان سنین ۱۶ تا ۲۵ سال دیده شده است گفت: زمینه اختلال افسردگی ناشی از کرونا نیز بیشتر در افراد بالاتر از ۷۰ سال بوده است.

جانشین معاون دفتر مشاوره و امور شناختی سازمان بهزیستی کشور در رابطه با خط مشاوره ۱۴۸۰ نیزگفت: در ابتدای شیوع کرونا میزان تماسهای ناشی از اضطراب زیاد بود اما به مرور، بیشترین تماس مربوط به ناامیدی، بلاتکلیفی و مشکلات مربوط به کودکان و نوجوانان، بیکاری و مسائل اقتصادی و سوگهای ابراز نشده بوده است.

وی افزود: با خط مشاوره ۱۴۸۰، یک میلیون و ۳۳۴ هزار نفر در دوران همه‌گیری کرونا تماس گرفته شده که ۷۴ درصد آنها زن بودند.

 وی در تشریح تماس های انجام شده با خط مشاوره گفت: از این میزان برای ۱۵ درصد جمعیت، یک اختلال ثبت شده که ۱۴ درصد اختلال اضطراب، ۷۱ درصد افسردگی و ۴۳ درصد مشکلات خانوادگی گزارش شده است.

امیری در مورد سایر آسیب های اجتماعی نیز گفت: کودک آزاری و خودکشی نیز از جمله مواردی بوده که با شماره ۱۲۳ تماس گرفته و موارد به آنجا ارجاع شده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای