شناسه خبر : 7249

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان گفت: در حال حاضر یک‌میلیون و ۳۳ هزار نفر بیمه‌شده زیرپوشش بیمه سلامت استان هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از  تسنیم، انور اسماعیلی با بیان اینکه نسخه‌نویسی الکترونیکی در کل شهرستان‌های دارای مراکز بیمه سلامت اجرا شده است، اظهار داشت: نسخه‌نویسی الکترونیکی تنها در شهرستان‌های سروآباد و دیواندره که مراکز آنان فاقد پزشک عمومی و پزشک متخصص هستند، اجرا نشده است.

وی افزود: از ابتدای سال‌ جاری تاکنون نزدیک به 40 هزار نسخه الکترونیکی توسط پزشکان در سطح استان صادر شده و اداره کل بیمه سلامت هم بلافاصله در پایان هرماه نسبت به پرداخت مطالبات بیمه‌های طرف قرارداد خود اقدام می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان با اشاره به اینکه بعد از گذشت چهار ماه از اجرای این طرح 30 درصد نسخه پزشکان طرف قرداد بیمه سلامت الکترونیکی شده است، تصریح کرد: نسخه‌نویسی الکترونیکی در استان علی‌رغم ضعف زیرساخت‌های موجود و مشکلاتی مانند قطعی اینترنت و یا شلوغی مطب پزشکان، به‌تدریج پیش می‌رود تا مردم و مراکز طرف قرداد ما با مشکل خاصی مواجه نشوند.

وی اذعان کرد: همزمان با اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی، نسخه‌نویسی دستی هم وجود دارد و در صورتی‌که مراکز و پزشکان توانایی تولید این نسخه‌ها را نداشته باشند، به آن‌ها اجازه استفاده از دفترچه و نسخه‌نویسی دستی داده‌شده تا در روند حال بیماران خللی ایجاد نشود.

اسماعیلی با اشاره به مزایای الکترونیکی شدن نسخه‌ها افزود: با اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی و تعیین چارچوب‌ها ویزیت پزشکان کنترل و نظارت می‌شود و تخلفات پزشکی کاهش می‌یابد.

وی پیشگیری از بروز هرگونه خطا را مهم‌ترین مزیت اجرای این طرح بیان کرد و ادامه داد: تجویز داروی اشتباه در دفترچه و یا قرائت نادرست در داروخانه‌ها از جمله اشتباهات مربوط به این حوزه است که با راه‌اندازی سیستم نسخه‌نویسی الکترونیکی تمام اشتباهات از جمله تجویز نادرست و یا تداخلات دارویی برطرف می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان کاهش هدر رفت کاغذ و نیروی انسانی، جلوگیری از هزینه‌های بالای درمانی و نظارت غیرحضوری بر عملکرد پزشکان را از دیگر مزایای نسخه‌نویسی الکترونیکی بیان کرد.

وی اظهار کرد: این سامانه به‌گونه‌ای طراحی‌شده که نسخه الکترونیکی تولیدشده مستقیم وارد سامانه پرداخت مالی بیمه سلامت شده و در پایان هرماه بدون اعمال هرگونه قصوراتی، 90 درصد مطالبات مراکز طرف قرداد پرداخت می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان، با اشاره به اینکه احتمال سوءاستفاده، تخلف و اشتباه در روش الکترونیکی بسیار کم می‌شود، افزود: با اجرای این طرح دریافت خدمات حوزه سلامت عدالت‌محورانه شده و می‌توانیم از اقشار آسیب‌پذیر حمایت کنیم.

وی در مورد نواقص مربوط به اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی اذعان کرد: در روند اجرای این طرح با مشکل خاصی مواجه نیستیم اما در بحث زیرساخت‌های استان از جمله سرعت اینترنت و خود سامانه بیمه سلامت مشکلات جزئی وجود دارد که امید است به‌صورت کامل برطرف شود.

اسماعیلی با یادآوری اینکه در حال حاضر یک‌میلیون و 33 هزار نفر بیمه‌شده تحت پوشش بیمه سلامت استان هستند، خاطرنشان کرد: 6 صندوق بیمه کارکنان دولت، بیمه روستایی و عشایر، بیمه همگانی، بیمه مربوط به بیماران خاص، بیمه ایرانیان و سایر اقشار در بیمه سلامت کردستان فعال است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای