شناسه خبر : 12003

رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان گفت:کشاورزان شلتوک‌کار خوزستانی تاکنون از بیمه محصول خود که متضمن حمایت دولت از کشت این محصول اساسی است استقبال نکرده‌اند.

به گزارش چابک آنلاین، محمد آلاله افزود: در مدت ۲هفته مهلت مقرر ، کمتر از یک هزار هکتار از شلتوک استان خوزستان زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته‌است در حالی که کشاورزان شلتوک کار تنها ۲ هفته دیگر برای بیمه این محصول فرصت دارند.

وی شیوع بیماری کرونا و عدم امکان ارتباط رو در رو با کشاورزان شلتوک کار را در استقبال ناچیز شلتوک کاران خوزستانی از بیمه موثر خواند و افزود:دولت برای نخستین بار کشت برنج در سال زراعی جاری در خوزستان را مجاز اعلام کرد از این رو انتظار این بود کشاورزان خوزستانی به بیمه محصول خود رغبت بیشتری نشان دهند.

دولت امسال پس از مجاز شمردن کشت شلتوک در خوزستان ، با پرداخت یارانه ۷۵درصدی دولت در بیمه این محصول موافقت کرد.

آلاله با بیان اینکه این  نخستین بار در تاریخ کشت شلتوک در خوزستان است که  شالی‌کاران استان از حمایت رسمی و شفاف دولت در تولید این محصول ارزشمند و پرطرفدار بهره‌مند می‌شوند افزود: سهم بیمه کشاورز شلتوک‌کار خوزستانی تنها ۲۵درصد است به عبارتی چنانچه حق بیمه هرهکتار برنج چهار میلیون ریال باشد دولت سه میلیون ریال آن را پرداخت می‌کند.

رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان در ادامه تعهد پرداخت خسارت به هر هکتار از محصول شلتوک در خوزستان را ۵.۴ میلیون ریال بیان کرد.

وی گفت: با ورود دولت به بیمه محصول برنج در خوزستان ، تولید برنج در خوزستان اقتصادی‌تر و به صرفه‌ترخواهد شد.

دولت در مصوبه خرداد ماه گذشته کشت برنج در استان‌های شمالی گیلان ، مازندران و خوزستان مجاز خواند و موافقت کرد این محصول راهبردی زیر پوشش حداکثری بیمه محصولات کشاورزی قرار گیرد.

با پوشش بیمه‌ای این محصول راهبردی هزینه‌های تولید آن کاهش خواهد یافت و نهاده‌های مورد نیاز کشت این برنج با قیمت بسیار مناسب‌تری به دست کشاورز خواهد رسید.

به گفته وی در طول سال‌های گذشته کشاورزان شلتوک‌کار خوزستانی حق بیمه این محصول را به علت غیرمجاز بودن این کشت از سوی دولت ، به طور کامل پرداخت می‌کردند ضمن آنکه قادر نبودند از نهاده‌های کشاورزی و تسهیلات ارزان قیمت بانکی بهره ببرند و آب مورد نیاز این محصول را با قیمت بسیار بالاتری تهیه می‌کردند.

بر اساس مصوبه آخرین نشست شورای کشاورزی خوزستان که ۳۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ریاست استاندار خوزستان برگزار شد امسال ۱۳۰هزار هکتار شالی در خوزستان زیرکشت می‌رود.کشت برنج در خوزستان از ابتدای تیرماه شروع و در اواخر آبان ماه برداشت می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای