شناسه خبر : 10904

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: از ۴۳ هزار معتاد تحت پوشش بیمه حدود ۲۸ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از فارس، طاهر موهبتی در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس درحال برگزاری است گفت: سال ۹۸ به علت اینکه قرار بود بودجه بیمه معتادان به ستاد مبارزه با مواد مخدر برود این بیمه معلق شد و در نهایت به این ستاد هم نرفت اما با مصوب جدید در قانون بودجه ۹۹ دوباره این بودجه به سازمان های بینه برگشت و از ۱۵ اردیبهشت اجرا می شود.

وی با بیان اینکه پوشش بیمه ای معتادان از ۱۵ اردیبهشت برای ۴۳ هزار معتاد برقرار می شود و معتادان از این تاریخ می توانند در ۱۵۹ مرکز درمان اعتیاد دولتی و ۲۷۴ مرکز خصوصی ۹ خدمت مختلف را شامل سم زدایی, درمان نگهدارنده و مشاوره روانشناسی را در این مراکز با پوشش ۷۰ درصدی بیمه دریافت کنند.

مدیرعامل بیمه سلامت گفت: از ۴۳ هزار معتاد تحت پوشش بیمه حدود ۲۸ هزار نفر تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند.

وی گفت: علت اینکه این خدمات از ۱۵ اردیبهشت ارایه می‌شود این است که منتظر تعرفه جدید خدمات هستیم و چون این تعرفه مصوب نشده است قرار شد از این تاریخ با آخرین تعرفه مصوب اجرایی شود.

وی افزود: در سال ۹۸ اتفاقاتی خوبی رقم زدیم و پایگاه برخی بیمه شدگان را راه اندازی کردیم همچنین اطلاعات بیمه شدگان تامین اجتماعی‌ها در این پایگاه بارگذاری شد بنابراین هیچ فردی نمی‌تواند دو دفترچه بیمه داشته باشد، مگر اینکه پایگاه‌های دیگر اطلاعات خود را به روز نکرده باشند و تنها معدود افرادی ۲ دفترچه داشته باشند. در پایگاه برخط بیمه شدگان به دلیل اینکه افراد با کد ملی شناسایی می‌شوند، نمی‌توانند ۲ دفترچه بیمه داشته باشند و این کار مانع از همپوشانی می‌شود.

موهبتی با بیان اینکه در همه بیمارستان‌های دولتی رسیدگی به اسناد درمان الکترونیکی است، توضیح داد: ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار پرونده بستری از این فرایند عبور کرد و ۸۷ درصد پرونده‌ها از این بستر رسیدگی شدند. قصد داریم این فرایند آنلاین شود و تا پایان سال ۹۹ این کار در بیمارستان‌های خصوصی هم اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان بیمه سلامت با اشاره به اجرای نسخه نویسی در مطب‌ها اظهار کرد: مقرر شده بود در ۳۰ درصد شهرستان‌های هر استان، نسخه نویسی الکترونیک اجرایی شود؛ پیش بینی می‌کنیم ۷۰ درصد مطب‌های پزشکان نسخه نویسی الکترونیکی اجرایی شود. در برخی کشور‌ها اجرای نسخه نویسی الکترونیک ۱۰ سال برای اجرای کامل زمان برده است، اما در ایران در زمان کوتاهی این برنامه را اجرایی خواهیم کرد. کرونا نشان داد که دولت الکترونیک چقدر در کاهش تردد‌ها موثر است. بنا داریم تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰ پروژه‌ها را تا حد زیادی به سرانجام برسند.

موهبتی با بیان اینکه استحقاق سنجی در بیمارستان‌های دولت کلید خورده بود، گفت: با استحقاق سنجی و رفع هم پوشانی و احراز هویت صورت می‌گیرد، ما ۴۳ هزار مرکز سرپایی و بیش از ۱۷۰ میلیون مراجعه داریم، استحقاق سنجی در بخش سرپایی بسیار دشوارتر است و ما در تلاش هستیم به سمت حذف دفترچه کاغذی برویم. همانطور که دسته چک صادر می‌شود، اما استفاده از آن بسیار کاهش پیدا کرده است البته همه این‌ها منوط به اتصال همه مراکز به اینترنت است و شاهد قطعی و وصلی اینترنت نباشیم.

موهبتی گفت: در سال ۲۲ میلیون دفترچه چاپ می‌کردیم که باید کاهش پیدا کند و مدت اعتبار دفترچه‌ها را افزایش دهیم و استحقاق سنجی تا پایان سال ۹۹ در مراکز سرپایی به اتمام برسد.

رئیس سازمان بیمه سلامت درباره بیمه رایگان برای دهک‌های پایین گفت: ۲ میلیون و ۷۰ هزار نفر درخواست ارزیابی وسع دادند و یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر تعیین دهک شوند و ۵۳ درصد و حدود ۸۰۰ هزار نفر از این تعداد باید رایگان بیمه شدند و ۶۵ درصد قریب به ۴۵۰ هزار نفر دفترچه دریافت کرده اند.

موهبتی با اشاره به خدمات بیمه سلامت بعد از بحران کرونا اظهار کرد: از روزی که کرونا شکل گرفت مرکز ۱۶۶۶ با ظرفیت ۱۳۰ خط با حضور ۷۰ پرستار و ۴۰ پزشک پذیرای پاسخگوی بیماران بود و ۴۰۰ هزار تماس داشتیم و به دنبال آموزش رسانه‌ها و وزارت بهداشت شاهد کاهش تماس‌ها و مراجعات مردم به مراکز درمانی بودیم.

وی با بیان اینکه ۹۰۰ هزار مراجعه به دفاتر پیشخوان در اسفند کاهش پیدا کرد، گفت: با استحقاق سنجی در اردیبهشت دیگر نیازی به مراجعه به دفاتر پیشخوان برای تمدید دفترچه نیست و دفترچه‌های بیمه تا پایان خرداد تمدید شدند.  به دلیل بحران کرونا سقف سی تی اسکن را حذف کردیم و پزشکان عمومی هم می‌توانند سی تی اسکن تجویز کنند.

موهبتی درباره هزینه درمان بیماران کرونایی برای ۲۳ هزار بیمه شده بیمه سلامت، گفت: تاکنون ۶۰ میلیارد تومان، هزینه درمان بیماران کرونایی بیمه سلامت شده است.

وی با اشاره به وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها گفت: پرداختی بیمه سلامت به مراکز درمانی در سال ۹۸ به آبان و در داروخانه‌ها به آذر رسیده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: ۲۳ هزار بیمه شده بیمه سلامت به دلیل کرونا بستری شدند؛ در واقع میزان بستری ۱۲۵ هزار تخت روز بوده است. به دلیل کاهش خدمات غیر ضروری ۳۱ درصد هزینه‌ها و ۳۸ درصد بار مراجعه کاهش پیدا کرد و خدمات کرونا و دارو‌های درمان کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت. در این زمینه  بیمه ۹۰ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کند و این حمایت خوبی است.

موهبتی با بیان اینکه بحران کرونا را فرصتی کم نظیر برای تسریع نظام الکترونیک می‌دانیم، گفت: ما می‌توانیم زیرساخت‌ها را در بحران کرونا پیاده سازی کنیم. اکنون نسخه نویسی و ویزیت الکترونیک آرزوی پزشکان است و حتی الکترونیکی شدن در بحران کرونا درخواست دفاتر پیشخوان بود.

وی ادامه داد: مهمترین اتفاق علاوه بر الکترونیکی شدن خدمات سلامت در سال ۹۹، ایجاد پایگاه قواعد بیمه گری است. وقتی نسخه الکترونیک نوشته می‌شود که استارتاپ‌ها نرم افزار‌های نسخه نویسی الکترونیکی مورد تایید وزارت بهداشت را ارائه کنند. بیماران کرونایی بدون دفترچه را روی تخت بیمه می‌کنیم و افرادی که تمکن مالی نداشنه باشند یک روزه میزان تمکن مالی آن‌ها بررسی می‌شود. تمام خدمات مثل دارو و سی تی اسکن تحت پوشش بیمه است و دارو‌های کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دفترچه‌های بیمه سلامت نیز تا پایان خرداد ۹۹ تمدید اعتبار شد و استحقاق سنجی را در اردیبهشت در بخش سرپایی اجرایی می‌کنیم که نیاز به مراجعه حضوری نباشد. تاکنون ۹۰ نفر در سازمان بیمه سلامت به کرونا مبتلا شدند و ۳ فوتی ناشی از کرونا داشتیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای