شناسه خبر : 47987

شرایط فرزندخواندگی چیست؟ / نحوه واگذاری فرزندخوانده به زنان مجرد

شرایط فرزندخواندگی چیست؟ / نحوه واگذاری فرزندخوانده به زنان مجرد

زن و شوهر بدون فرزند و زن و شوهر دارای فرزند می‌توانند متقاضی سرپرستی از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور باشند اما دختران و زنان بدون شوهر نیز براساس قانون جدید فرزندخواندگی از سال ۱۳۹۸ نیز می‌توانند برای فرزندخواندگی اقدام کنند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، زنان مجرد شامل دختران و زنان بدون شوهر برای فرزندخواندگی از مراکز سازمان بهزیستی کشور باید دارای شرایط اختصاصی باشند.

زنان مجرد برای فرزندخواندگی نباید فرزند داشته باشند. همچنین دختران و زنان بدون شوهر باید دارای منزل مسکونی به صورت مستقل باشند. البته ملکی یا استیجاری بودن منزل تفاوتی ندارد.

اگر متقاضی در منزلی به همراه اعضای خانواده خود زندگی می‌کند، منزل مذکور باید دارای امکانات رفاهی برای کودک باشد. همچنین اعضای خانواده نیز باید بررسی شوند.

علاوه براین چرخه حمایتی خانم مجرد توسط خانواده وی در ایران یا خارج کشور حائز اهمیت است. این امر توسط سازمان بهزیستی بررسی خواهد شد.

شرایط اختصاصی برای زن و شوهر دارای فرزند چیست؟

برای پذیرش درخواست زوجین دارای فرزند، رعایت تناسب سنی کودکان زیستی (بیولوژیک) متقاضی و کودک تحت سرپرستی الزامی است. احراز این تناسب توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

واگذاری کودک غیرهمجنس با کودکان زیستی متقاضیان بلامانع است. در هر حال باید مصلحت عالیه کودکان مورد توجه قرار گیرد. احراز این امر توسط سازمان بهزیستی انجام خواهد شد.

درصورتی که متقاضیان سه کودک زیستی داشته باشند که با متقاضیان زندگی می‌کنند، صرفا آنها می‌توانند یک کودک دیگر را به سرپرستی بپذیرند. مگر آن که کودکان تحت سرپرستی خواهر و برادر باشند. اگر کودکان زیستی به دلیل ازدواج با خانواده زندگی نمی‌کنند شرط مزبور لازم نیست رعایت شود.

شرایط اختصاصی برای زن و شوهر بدون فرزند چیست؟

برای فرزندخواندگی زن و شوهر بدون فرزند نیز باید پنج سال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد و از ازدواج فعلی خود فرزند نداشته باشند.

اگر زوجین بنا به تشخیص پزشکی قانونی بچه‌دار نشوند نیاز به گذشت پنج سال نیست. همچنین اگر از ازدواج متقاضیان پنج سال گذشته باشد و آنها بچه نداشته باشند، نیاز به اخذ گواهی پزشک متخصص زنان و زایمان نیز نخواهند داشت.

برای کوتاه‌تر کردن فرآیند فرزندخواندگی چه باید کرد؟

مهری السادات موسوی معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بسیاری از متقاضیان فرزندخواندگی، خواهان کودکان کمتر از سه سال هستند و با توجه به تعداد کودکان سازمان در این گروه سنی، نمی‌توان پاسخگوی همه متقاضیان بود؛ بنابراین فرایند کمی طولانی‌تر خواهد شد اما افرادی که برای تقاضای خود گروه سنی خاصی مدنظر ندارند، روند کوتاه‌تر می‌شود. برخی خانواده‌ها، فرزندان نیازمند درمان یا کودکان معلول را به فرزندخواندگی می‌پذیرند که این افراد در نوبت نمی‌مانند. شهریور امسال، شیوه‌نامه خانواده‌های موقت نیز ابلاغ شد که در این راستا نیاز است فرهنگ‌سازی شود تا خانواده‌هایی که بستر مناسبی دارند، فرزندان را به صورت موقت به سرپرستی بگیرند تا این فرزندان فضای مناسب رشد را داشته باشند.

وی افزود: نزدیک به ۱۰ هزار فرزند در گروه‌های سنی مختلف در سازمان بهزیستی کشور وجود دارد اما ۹۰ درصد افراد، خواهان گروه سنی خاص هستند. بیشتر خانواده‌ها متقاضی فرزند دختر هستند البته این خانواده‌ها که نگاه جنسیتی دارند در نوبت بیشتری خواهند ماند.

شرایط عمومی برای همه متقاضیان سرپرستی چیست؟

متقاضیان برای فرزندخواندگی علاوه بر شرایط اختصاصی باید دارای شرایط عمومی نیز باشد. آنها باید مقید به انجام واجبات و ترک محرمات و دارای صلاحیت اخلاقی باشند. ازدواج زوجین باید عقد دائم باشد و تابعیت ایرانی داشته باشند.

زنان ایرانی که همسر خارجی دارند نمی‌توانند متقاضی سرپرستی باشند مگر آن که شوهر خارجی تابعیت ایرانی نیز داشته باشد. از دیگر شرایط عمومی متقاضیان فرزندخواندگی این است که حداقل یکی از زوجین بیش از سی سال سن داشته باشد. دختر مجرد هم حداقل باید سی سال داشته باشد. متقاضیان کمتر از پنجاه سال در اولویت هستند.

اگر متقاضی بیشتر از پنجاه سال سن داشته باشد، احتمال فرزندگیری او کمتر است. علاوه براین متقاضیان محکومیت کیفری نداشته باشند، تمکن مالی داشته باشند، سفیه یا مجنون نباشند، سلامت جسم و روان لازم و توانایی عملی نگهداری از کودک را دارا باشند. اعتیاد به مواد مخدر، روانگردان و الکل نداشته باشند. مبتلا به بیماری واگیر یا صعب‌العلاج نباشند. معتقد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی باشند.

متقاضیان برای فرزندخواندگی ابتدا باید اطلاعاتی مانند اطلاعات خانوار و نشانی (آدرس) و نظایر آن را از طریق سامانه ملی فرزندخواندگی به آدرس http://adoption.behzisti.net بارگذاری کنند.

همه افراد متقاضی باید توجه داشته باشند که ورود و ثبت نام در سامانه فرزندپذیری، درخواست اولیه بوده و هیچ‌گونه حقی را برای متقاضیان به وجود نخواهد آورد.

بنا به اعلام سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۴۰۱، ۲ هزار و ۳۰۰ کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست واجد شرایط به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی سپرده شدند و در سال ۱۴۰۲، ۳۵ هزار نفر در کشور متقاضی فرزندخوانده از بهزیستی و در صف انتظار هستند.

ارسال نظر