شناسه خبر : 47707

بارش‌ رگباری شدید در ۱۱ استان

 بارش‌ رگباری شدید در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی از بارش باران، برف و وزش باد شدید، ورود سامانه بارشی جدید طی روز دوشنبه به کشور و بارش‌های رگباری شدید در ۱۱ استان خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با گذر موج از روی کشور در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه،  ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد،‌ بوشهر، فارس، غرب کرمان،‌ غرب و جنوب اصفهان، جنوب مرکزی، جنوب یزد و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

فردا شنبه در شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و شمال شرق کشور بارش پراکنده روی می‌دهد. یکشنبه با ورود سامانه بارشی به کشور در نوار غربی و بخش‌هایی از جنوب،‌ جنوب شرق و مرکز ابرناکی، بارش و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

سامانه بارشی دوشنبه ضمن تقویت در همه کشور به‌جز بخش‌هایی از جنوب شرق فعال است. شدت بارش‌ها به‌صورت رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ طی روز یکشنبه برای استان‌های کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و نیمه شمالی فارس است.

شدت بارش‌های روز دوشنبه نیز برای استان‌های لرستان، خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلوبه و بویراحمد،‌ بوشهر، فارس، غرب و جنوب اصفهان و جنوب مرکزی است. امروز خلیج فارس مواج و متلاطم است.

 توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: اوایل وقت جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۰۳

زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۲۸ نات (باد شمال غربی) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۱.۵ متر و دور از سواحل بیش از ۱.۵ متر.

منطقه اثر: جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۰۳: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و نیمه‌‌سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

ارسال نظر