شناسه خبر : 44597

خشک شدن برخی رودخانه های دائمی به دلیل کاهش برف در ارتفاعات

خشک شدن برخی رودخانه های دائمی به دلیل کاهش برف در ارتفاعات

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت: کاهش برف در یک منطقه کوهستانی به‌معنای از بین رفتن آب در رودخانه های فصلی و کاهش آب در رودخانه های دائمی است، اگرچه برخی رودخانه های دائمی مانند «اترک» هم به این دلیل خشک شده است.

به گزارش چابک آنلاین، «احد وظیفه» امروز (سه‌شنبه) در میزگرد تخصصی هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم تهران اظهار داشت: تغییر اقلیم تغییرات بزرگی را بر کشور تحمیل کرده است و پدیده های بزرگی ناشی از این پدیده شاهدیم که نگرانی ها درباره آن را دو چندان کرده است.

وی افزود: در دهه ۷۰ نگرانی این بود که دریای خزر خانه های ساحلی را زیر آب ببرد، اما از آن موقع تا کنون ۲ متر از ارتفاع آب آن کاسته شده، دریاچه ارومیه تقریبا خشک شده و دریاچه آرال به‌طور کلی محو شده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه وضعیت ما مثل سابق نیست، ادامه‌داد: بررسی های ما نشان می دهد که سطح پوشش برف در ارتفاعات ایران بسیار کاهش یافته است، این شرایط مختص ایران نیست بلکه بسیاری از مناطق جهان با این چالش روبه‌رو هستند.

وظیفه اضافه‌کرد: این تغییرات فشار بر منابع طبیعی را گسترش داده که فشاری چند سویه و چند جانبه است.

این مقام مسوول تصریح‌کرد: در جهان رویکردهای طبیعی مانند درختکاری، جذب کربن و غیره محور رویارویی با تغییر اقلیم است که در آن اصل منصفانه و متعادل بین این موضوع، امنیت غذایی و سایر بخش ها نیز باید رعایت شود تا خدشه ای به سایر حوزه های مهم و اساسی وارد نشود.

وی گفت: در ایران روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می شود، اما در اروپا به دلیل استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت فسیلی سهم بسیار کمتری در فعالیت های آنها دارد.

وظیفه خاطرنشان‌کرد: در آخرین نشست «کاپ ۲۸» در امارات بر استفاده از انرژی های نو تاکید شده است.

ارسال نظر