شناسه خبر : 43130

عفونت گوش می تواند گفتار کودک را به تاخیر بیاندازد

عفونت گوش می تواند گفتار کودک را به تاخیر بیاندازد

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد عفونت گوش که عارضه ای رایج در کودکان است، می‌تواند منجر به مشکلات رشد طولانی‌مدت شود.

به گزارش چابک آنلاین، محققان اخیراً گزارش دادند که کم شنوایی موقت ناشی از عفونت‌های مکرر گوش می‌تواند سال‌ها بعد به تأخیر در رشد زبان و پردازش صدا منجر شود.

«سوزان نیتروئر»، محقق ارشد و استاد علوم گفتار، زبان و شنوایی دانشگاه فلوریدا، گفت: «عفونت گوش آنقدر شایع است که معمولاً نادیده گرفته می‌شود. اما باید همه عفونت‌های گوش را جدی بگیریم.»

برای این مطالعه، محققان رشد ۱۱۷ کودک ۵ تا ۱۰ ساله را دنبال کردند.

محققان دریافتند کودکانی که قبل از ۳ سالگی چندین بار دچار عفونت گوش شده‌اند، دایره واژگان کوچک‌تری دارند و برای تطبیق کلمات مشابه با مشکل مواجه می‌شوند.

کودکان مستعد ابتلاء به عفونت گوش نیز در تشخیص تغییرات در صداها مشکل داشتند، که نشانه‌ای از مشکلات در مراکز پردازش شنوایی مغز آنهاست.

نیتروئر اشاره کرد که عفونت گوش شنوایی را مختل می‌کند زیرا مایع در پشت پرده گوش جمع می‌شود. تجمع مایعات می‌تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد حتی اگر عفونت گوش دردناک نباشد.

نیتروئر گفت: «این بدان معناست که والدین، پزشکان و مربیان باید به کودکانی که مستعد عفونت گوش هستند توجه زیادی داشته باشند، حتی اگر به نظر می‌رسد مشکلی در آنها وجود نداشته باشد.»

نیتروئر در ادامه افزود: «درمان زودهنگام عفونت گوش می‌تواند به جلوگیری از تجمع این مایع کمک کند. کودکان مبتلا به عفونت مزمن گوش نیز می‌توانند از طریق لوله‌های موقتی که به تخلیه مایع کمک می‌کنند، درمان شوند.»

به گفته محققان، این کودکان باید در طول دوران تحصیلی خود از نظر تأخیرهای رشدی بالقوه تحت نظارت باشند، زیرا برخی از کاستی‌های زبانی ممکن است خود را در کلاس‌های بعدی نشان دهند.

محققان قصد دارند با تمرکز بر روی کودکانی که به دلایل دیگر از جمله زایمان زودرس در معرض خطر تأخیر در رشد شنوایی هستند، به تحقیقات خود ادامه دهند.

ارسال نظر