تراز دریاچه ارومیه ۴۷ سانتی‌متر افزایش یافت

تراز دریاچه ارومیه ۴۷ سانتی‌متر افزایش یافت

مسئول حوضه آبریز دریاچه ارومیه اعلام کرد: تراز این دریاچه نسبت به اوایل سالجاری مقدار ۴۷ سانتی متر افزایش یافته است و اکنون میزان بالا آمدن آب چشمگیر است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، احمد قندهاری روز دوشنبه در نشست ستاد احیای دریاچه ارومیه، افزود: دولت سیزدهم برای عملیاتی سازی طرح‌های احیای این دریاچه تمام همت و تلاش خود را به کار بسته و برعکس دولت‌های قبلی بر عمل گرایی در این زمینه متمرکز شده است که یکی از نمونه‌های بارز این معیار، رهاسازی آب سدهای اطراف دریاچه است.

وی اظهار کرد: در ۲ سال گذشته دولت مردمی، انقلابی و نظام حاکمیتی اقدامات و کارهای بسیار بزرگی با هدف احیای دریاچه ارومیه انجام داده است که انتقال آب از رودخانه کانی سیب مهمترین و بزرگترین این اقدامات به شمار می‌رود که با اجرای طرح‌های عملیاتی و لوله گذاری اکنون این آب وارد دریاچه می‌شود.

قندهاری با بیان اینکه تمام اقدامات سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه به اتمام رسیده است، موضوع مهم نرم افزاری برای این طرح مهم ملی را یادآور شد و ادامه داد: باید به هر طریق ممکن برای مردم پایه سازی این طرح فعالیت‌های بسیار وسیع و مهمی برای اهالی روستاهای اطراف اجرایی شود، چون بدون همراهی و تعامل با مردم بومی امکان اجرای موفقیت آمیز طرح‌های سخت افزاری در حوزه‌های آب و کشاورزی وجود ندارد.

وی پارسال را بدترین شرایط دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر اعلام و اضافه کرد: به دلیل بروز سه سال متوالی خشکسالی در حوضه آبریز دریاچه، یکی از سخت‌ترین و خشک‌ترین سال‌های این پدیده آبی را شاهد بودیم که امسال با روند مناسب بارش‌ها انتظار می‌رود روند آبگیری دریاچه بهبود نسبی پیدا کند.

قندهاری از افزایش ۲۶ درصدی ورودی آب سدها به بستر دریاچه ارومیه در سالجاری خبر داد و گفت: با توجه به اینکه اکنون ۵۰ درصد سدهای اطراف پر شده است، به میزان ۱۹ درصد رهاسازی آب سدها به بستر دریاچه افزایش نسبت به سال‌های قبل دارد.

به گفته وی مجموع حجم رهاسازی آب سدهای اطراف دریاچه ارومیه تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب را شامل می‌شود.

ارسال نظر